Илченко спечели четвъртия кръг от надпреварата за Световната купа във Варна

Олимпийската шампионка по плувен маратон на 10 километра от Пекин - 2008 Лариса Илченко от Русия спечели четвъртия кръг от надпреварата за Световната купа на същата дистанция, която се проведе във Варна.
Тя финишира с време 2:16:05 часа. Втора и трета в надпреварата се наредиха две представителки на Бразилия - Полана Окимото и Ана Марсела Куня. Общо 19 жени стартираха в надпреварата днес, като четири от тях се отказаха. Призьорките бяха наградени от председателя на Българската федерация по плувни спортове Юрий Кюлев. В старта при мъжете победител стана световният шампион на 10 километра от първенството преди дни в Рим - Томас Лурц (Германия). Лурц постигна време от 2:01:31 часа, изпреварвайки втория в класирането Владимир Дятчин от Русия с 6 секунди. Трети в надпреварата се нареди бразилецът Алан До Кармо. Българският състезател Петър Стойчев остана 6-ти в крайното класиране. Вторият ни участник Венцислав Айдарски пък се нареди десети. От стартиралите 20 състезатели, завършиха 19. Призьорите при мъжете бяха наградени от кмета на Варна Кирил Йорданов. Участниците в състезанието от Световната купа направиха общо две обиколки, независимо че първоначално се предвиждаше те да са три. Причината за това е вълнение, което изтласка плувците по-навътре в морето, с което увеличи дистанцията. След финала на надпреварата Петър Стойчев коментира, че дистанцията 10 километра е бързо състезание. "Движех се на втора позиция, но не ми стигнаха силите", посочи той. Стойчев допълни, че се бил съсредоточил в последната обиколка. "Имаше вълнение, което забавяше състезателите", каза още той. Плувецът допълни, че след три дни ще участва в следващия кръг от Световната купа на 10 километра във Франция. По думите му до края на годината му предстоят участие само в стартовете от Световната купа на тази дистанция. Състезателят даде отлична оценка на организацията. Победителят Томас Лурц пък заяви, че не е очаквал да е първи, но е очаквал да е в призовата тройка. Той допълни, че се надява след финала на стартовете за Световната купа също да се нареди сред първите трима. До финала на Световната купа по плувен маратон на 10 километра има още девет старта.