Непоставен испанец взе сет на Федерер

Испанският квалификант Фелисиано Робредо бе на път да поднесе най-голямата сензация на кортовете на US Open. 60-ият в света направи зашеметяващ старт срещу фаворита Роджър Федерер и след като реализира пробив в подаването на швейцареца още във четвъртия гейм, взе първия сет с 6:3.
Калоян Атанасов Испанският квалификант Фелисиано Робредо бе на път да поднесе най-голямата сензация на кортовете на US Open. 60-ият в света направи зашеметяващ старт срещу фаворита Роджър Федерер и след като реализира пробив в подаването на швейцареца още във четвъртия гейм, взе първия сет с 6:3. № 1 в света излезе доста по-мотивиран и агресивен в началото на втората част и отрано атакува сервиса на съперника си, но не успя да се възползва от два брейкпойнта във втория гейм. Лопес се държа абсолютно равностойно на фаворита за спечелване на „Флашинг медоус“ чак до 10-ия гейм в сета, когато, сервирайки, за да остане в сета, най-накрая бе пробит – 6:4 за Федерер. Доказателство за трудностите, които трикратният шампион изпитваше в този двубой, беше нехарактерният самоокуражителен вик „хайде“, който се чу от устните на Федерер, когато той затвори сета. Третата част приличаше повече на еднопосочен трафик, след като Федерер направи пробиви във втория и шестия гейм, а така и спечели сета с 6:1. Водачът в основната схема спечели 34 последователни сервис точки в третия и четвъртия сет и след като реализира брейк в деветия гейм на четвъртата част, спечели двубоя с 3:1 сета (3:6, 6:4, 6:1, 6:4). В четвъртфиналите Роджър Федерер ще се изправи срещу най-добрия американец - Анди Родик. Надеждата на домакините Родик също се класира напред. Той продължава след отказване на неговия противник Томас Бердих при резултат 7:6 (8:6), 2:0. Другият американец - Джеймс Блейк, пък бе отстранен от Томи Хаас след 6:4, 4:6, 6:3, 0:6, 6:7 (4:7). За 1/4 финала се класира и Николай Давиденко, който победи Юнг-Тайк Лий 6:1, 6:3, 6:4. Междувременно двукратният европейски шампион за юноши Григор Димитров записа първа победа на Откритото първенство на Съединените щати в своята възраст, предаде сайтът racketi.com. 16-годишният българин отстрани № 10 в схемата Рикардо Урсуа-Ривера от Чили с 6:4, 6:1 и предизвика изненадата на първия кръг. И в третия сблъсък с чилиеца хасковлията надделя. В първия сет нашият представител направи решителен пробив. Във втория сет Димитров правеше каквото поиска на корта и сломи съпротивата на Урсуа-Ривера. В следващия кръг Гришо среща британеца Дениъл Евънс. На двойки той и канадецът Вашек Поспишил играят срещу Суун-Я Чо (Южна Корея) и Китипонг Вачирамановон (Тайланд). Голямата надежда на българския тенис бил окрилен от съвместните тренировки с Роджър Федерер, съобщиха близки на тенисиста. Швейцарският ас похвалил Димитров за техниката му и му казал, че двамата имат сходен стил на игра на хард. Земният № 1 в тениса дал няколко съвета на тийнейджъра и му обещал, че отново ще имат съвместни занимания, но вече като се върнат в Европа.