Еврейките ни изхвърлиха от Евробаскет 2007

Дамският национален тим по баскетбол победи Израел със 76:72, но това не бе достатъчно за участие в последния допълнителен турнир за Евробаскет 2007. Момичетата на Георги Божков се нуждаеха от победа с 12 точки, за да се класират напред, но все пак България остава в дивизия „А” и няма да играе квалификационен турнир за оставане в групата.
Дамският национален тим по баскетбол победи Израел със 76:72, но това не бе достатъчно за участие в последния допълнителен турнир за Евробаскет 2007. Момичетата на Георги Божков се нуждаеха от победа с 12 точки, за да се класират напред, но все пак България остава в дивизия „А” и няма да играе квалификационен турнир за оставане в групата. Най-резултатна за нашите бе Таня Чиров с 19 точки, Наталия Топалова добави 15, а Елена Йоловска отбеляза 11 за победата. Лирон Коен наниза 21 точки, докато Суец Карни и Селвин се отличиха с по 13 за гостенките, а еврейките си спечелиха място за допълнителния тристранен турнир в Италия, който ще излъчи последния участник на Евробаскет 2007. Срещата не започна много добре за нашите, които губеха в по-голямата част от първите 10 минути. Израел поведе с 4:0, но след това България стигна до обрат - 5:4. В следващите минути обаче след отлична игра гостенките поведоха с 9 точки - 16:7. Последва страхотна серия за нашите националки, които с кош на Наталия Топалова поведоха отново - 19:18, но Коен вкара тройка за крайното 23:21 за Израел след първата четвърт. Във вторите 10 минути България показа много добра игра и спечели частта с 23:12, а 1:17 минути преди почивката водеше с 11 точки - 42:31. Националките започнаха със серия от 8:0 и поведоха с 29:23, а 2:43 минути преди края на частта Теодора Петрова, която днес празнува рожден ден, открадна топката и вкара важен кош за 40:31. След 20 минути игра България водеше с 9 точки - 44:35. В третата четвърт момичетата на Георги Божков поведоха с 12 точки - 51:39 в средата на частта, което бе най-голямата разлика в мача, която ни устройваше. След това обаче допуснахме грешки и позволихме на гостенките на стопят преднината ни само на една точка - 53:52. След 30 минути България водеше с 5 точки - 58:53. В последната четвърт България имаше шанс да стигне до победата с нужната разлика, когато след тройка на Албена Брънзова поведохме с 69:60, но момичетата не успяха да издържат до края. Така България спечели със 76:72 точки, което не ни бе достатъчно. „Съжалявам за пропуснатата възможност. За да продължим напред, не ни достигнаха няколко добри защити в края. Водехме през целия мач, играхме по-добре. Доволен съм като цяло от момичетата. В края имаше много напрежение у тях и не издържаха психически, а и отборът на Израел е доста силен. Много съм доволен от подкрепата на публиката, която бе шестият ни играч. Ако продължа да съм треньор на отбора, ще настоявам и следващите мачове да се играят отново в Перник”, сподели Георги Божков.