Италия изпусна Франция в Милано

Пред 80 000 зрители на стадион „Джузепе Меаца“ в Милано дербито на квалификациите за Евро 2008 Италия и Франция завърши 0:0. Тази среща се явяваше повторение на финала на световното първенство през миналата година в Германия.
Данаил Кисов Пред 80 000 зрители на стадион „Джузепе Меаца“ в Милано дербито на квалификациите за Евро 2008 Италия и Франция завърши 0:0. Тази среща се явяваше повторение на финала на световното първенство през миналата година в Германия. Със спечелената точка „петлите“ запазиха лидерските си позиции, а от своя страна световният шампион Италия се смъкна от 2-ро на 3-то място след днешната победа на Шотландия над Литва. А освен това „скуадра адзура“ има тежка задача в сряда - гостуване в Киев на Украйна, която бе изненадана в последните минути в Тбилиси в срещата с Грузия. И още една лоша новина за италианците е, че Дженаро Гатузо получи жълт картон и ще бъде наказан за гостуването в украинската столица. По-интересното се случи след двубоя, когато президентът на Италианската футболна федерация Джанкарло Абете разкри, че е видял селекционера на Франция Раймон Доменек в съблекалнята на „петлите“ преди евроквалификацията между двата тима на стадион „Сан Сиро“ в Милано. Както е известно, Доменек бе наказан да не ръководи тима си за срещата със „скуадра адзура“ заради обвинение за купен съдия през 1999 г. на мач между младежките гарнитури на двете страни. „Когато слязох при съблекалните преди мача, видях Доменек там. Не ме интересува какво правеше там, просто знам, че беше на място, където не трябва да бъде“, заяви Абете след нулевото равенство между Франция и Италия. Ако обвиненията бъдат доказани, селекционера на „петлите“ го грози много тежко наказание. Босът на футбола на Апенините обаче се разграничи от зрителите на „Сан Сиро“, които освиркаха мощно химна на французите. „Трябва да осъждаме такъв тип поведение и да се опитаме да го изкореним от спортната култура на привържениците“, допълни Абете. Голямата изненада сътвори отборът на Малта, който изненада фаворита Турция с домакинско равенство 2:2 в мач от група „С“ на европейските квалификации. На два пъти считаните за абсолютни аутсайдери малтийци повеждаха в резултата, но в крайна сметка Сервет Четин успя да донесе една точка за турците. В друг мач от групата Норвегия стигна до важен успех с 1:0 като гост на последния в класирането Молдова. Унгария също стигна до минимален успех с 1:0 като домакин на Босна и Херцеговина. Испания с човек по-малко успя да се добере до равенство 1:1 в Исландия в мач от група "F" на европейските квалификации по футбол. Гостите останаха с човек по-малко още в 20-ата минута, когато Шаби Алонсо получи директен червен картон за грубо нарушение срещу Арнар Видарсон. С числен аванс островитяните се възползваха пет минути преди почивката, когато Емил Халфредсон с летящ плонж с глава не даде шансове на Икер Касияс. Исландците предвкусваха втора победа в кампанията, но в 86-ата минута резервата Андрес Иниеста успя да изравни след разбъркване в наказателното поле на домакините. Така Испания се изкачи на второ място в класирането с 16 точки, колкото има и третият - Северна Ирландия. Лидерът Швеция направи 0:0 у дома срещу Дания в официален мач номер 100 на "Тре Крунур" в Стокхолм. С феноменална игра на вратаря Томас Сьоренсен гостите се добраха до равенството на „Росунда“, докато "синьо-жълтите" останаха на върха с 19 точки. Северна Ирландия пропусна възможността да се изравни със скандинавците на върха, след като загуби с 0:1 при гостуването на Латвия. Така бившата руска република постигна втори успех в кампанията, но отборът няма шансове да се бори за призовите места. Сърбия и Финландия завършиха 0:0 в Белград и този резултат остави Финландия на второто място в групата. А в сряда финландците са домакини на лидера Полша, който в последните минути успя да стигне до равенство срещу Португалия като гост. Този мач бе белязан с обрати, след като първо гостите поведоха „великите мореплаватели“ чрез Малеш и Кристиано Роналдо, стигнаха до 2:1 и когато се виждаха победители, в 88-ата минута с удар по тревата от около 40 метра Яцек Кржиновек уцели страничната греда, топката рикошира в гърба на плонжиралия португалски вратар Рикардо и в крайна сметка се озова в мрежата. Така с този щастлив гол Полша стигна до равен резултат в Лисабон. Англия се наложи с 3:0 като домакин на Израел в мач от квалификационна група "Е". Головете за англичаните вкараха Филипс, Оуен Мика Ричардс засече с глава центриране на Бари от корнер и изпрати топката във вратата на гостите.