Русия си отмъсти с баскетболна титла в Мадрид

Баскетболистите на Русия взеха „сладко отмъщение“ за загубата от Испания във финала на шампионата по волейбол в Москва и измъкнаха по крайно драматичен начин европейската титла от настоящия световен шампион Испания в Мадрид. В герой на двубоя се превърна натурализираният американец Джон Робърт Холдън, отбелязал кош за Русия за 60:59 две секунди преди края.
Калоян Атанасов Баскетболистите на Русия взеха „сладко отмъщение“ за загубата от Испания във финала на шампионата по волейбол в Москва и измъкнаха по крайно драматичен начин европейската титла от настоящия световен шампион Испания в Мадрид. В герой на двубоя се превърна натурализираният американец Джон Робърт Холдън, отбелязал кош за Русия за 60:59 две секунди преди края. Центърът на „Юта Джаз“ Андрей Кириленко бе обявен за MVP на турнира и завърши със 17 точки. Саврасенко добави 10 точки за руснаците, а Джон Робърт Холдън вкара 8. За Испания Хосе Калдерон завърши с 15 точки, всичките след тройки, Пол Гасол добави 14 точки и 14 борби, но пропусна решителна стрелба в последната секунда. Срещата започна с предимство за Испания и две тройки на Хосе Калдерон, с които резултатът набъбна до 15:4. До края на първия период момчетата на Пепу Ернандес запазиха аванса си. В началото на втората част руснаците се опитаха да се върнат в мача. Саврасенко завърши успешно атака за Русия и разликата бе намалена на 6 точки. В ответната атака Хосе Калдерон вкара третата си тройка в мача и разликата пак набъбна. Краят на полувремето бе много неприятен за домакините и играчите на Дейвид Блат вкараха 6 безответни точки. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 34:31 в полза на Испания. Испанците започнаха уверено третия период и за 2:22 минути играчите на Пепу Ернандес върнаха серията от 6:0. В този момент много важна тройка вкара Понкрашов и руснаците останаха близо до своя съперник. 5:08 минути преди края на третата четвърт Хряпа се активизира и Русия остана на шест точки от своя съперник. В края на частта отново той вкара важна тройка и десет минути преди края резултатът бе 49:46. Последната четвърт започна много силно за Русия и след тройка на Захар Пашутин „сборная” изравни за 49:49. В следващите минути играта бе нервна, като Пол Гасол вкара стрелба от средно разстояние и 4:59 минути преди края Испания пак си върна водачеството – 54:52. След кош на Гасол Испания поведе с 5 точки и вече се виждаше европейски шампион. Сергей Кириленко вкара нови два наказателни удара и 1:17 минути преди сирената домакините водеха с 59:56. Атаката на Испания бе прекъсната от невероятния Кириленко, който открадна топката и завърши бърз пробив. В нападението на Испания Пепу Ернандес проектира комбинация, която трябваше да бъде завършена от Гасол, но последният загуби топката. 25 секунди преди края Русия губеше с една точка, но американецът Холдън задържа владението и с успешна стрелба 2 секунди преди последната сирена изпрати титлата за Москва.