Фотофиниш раздели Тезджан Наимова от финала на 100 метра

Хилядни от секундата разделиха най-добрата българска спринтьорка Тезджан Наимова от участие във финала на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика в Осака. Българката финишира 5-а в първата полуфинална серия с време 11,18 сек.
Данаил Кисов Хилядни от секундата разделиха най-добрата българска спринтьорка Тезджан Наимова от участие във финала на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика в Осака. Българката финишира 5-а в първата полуфинална серия с време 11,18 сек. Същия резултат постигна и 4-тата - нигерийката Олудамола Осайоми, която обаче бе предпочетена от съдиите да участва на финал А. Победител в този полуфинал стана американката Тори Едуардс - 11,02 сек. Нейната сънародничка Лорин Уилямс остана 2-ра с 11,09 сек, а 3-та е Керън Стюърт от Ямайка с 11,12 сек. Въпреки това представянето на 20-годишната българска лекоатлетка при едва второто й голямо състезание при жените (тя стана 5-а на 60 метра на европейското първенство в зала в Бирмингам) е повече от добро. В полуфиналите Наимова даде 10-о време, а да си сред десетте най-добри спринтьорки в света, е нещо изключително. Във втория полуфинал се наложи лидерката в световната ранглиста за сезона Вероника Кемпбъл (Ямайка) - 10,99 секунди, пред европейската рекордьорка Кристин Арон (Франция) - 11,04 сек, двойната европейска шампионка Ким Геверт (Белгия) - 11,06 секунди, и Кармелита Джетър (САЩ) - 11,08 секунди. На финала на същата дисциплина ямайската спринтьорка Вероника Кембъл стана най-бързата жена на света. Тя пробяга дистанцията от 100 метра за 11,01 секунди и се окичи със славата. Бягането бе толкова оспорвано, че се наложи победителката да бъде определена чрез фотофиниш. След дълго обсъждане обаче се видя, че тя е изпреварила с части от секундата американката Лорин Уилямс. С бронза се окичи Кармелита Джетър, която записа време от 11,02 секунди. Световната шампионка Тори Едуардс се представи разочароващо и остана едва четвърта с 11,05 секунди. Американецът Тайсън Гай спечели една от най-атрактивните дисциплини на Световното първенство по лека атлетика, след като взе златото на 100 метра при мъжете. Гай завърши с време 9,85 секунди, оставяйки зад себе си Дерек Аткинс с 9,91. Световният рекордьор Асафа Пауъл финишира едва трети с време 9,96 сек. Пауъл водеше до 60-ия метър, но след това бе минат не само от големия си конкурент Гай, но и от Аткинс. Така спринтьорът от Ямайка отново остана без титла от голямо състезание. Новозеландката Валери Вили изненадващо спечели златния медал в тласкането на гюле за жени. Мощната атлетка извоюва титлата в последния си опит, изпращайки гюлето на 20,54 метра - най-добър резултат в света за сезона. Така след бронзовия медал преди две години в Париж сега Вили изкачи световния връх. Правят впечатление и драконовските мерки за сигурност, които са взели домакините от Страната на изгряващото слънце. Под истинска обсада се намира кокетният 50-хиляден стадион „Нагай“. Около 2000 полицаи са блокирали всички подстъпи към приказното съоръжение. Дебнат и 10 отряда с кучета, които душат за експлозиви. За да влезе зрител, ВИП гост, състезател или журналист, той трябва да мине през поне 4 проверки. Първата е на около 200 м от стадиона. Тя включва проверка на документите, за оръжие и щателно ровене през скенер на багажа. Ако сте имали неблагоразумието да вземете със себе си бутилка с вода, тактично и с поклони ви молят да си пийнете от нея и да я оставите в специален кош за отпадъци. След 100 м минавате нова проверка на акредитацията, а после и още една при влизане в пресцентъра. Последният чекинг е на стълбите на стадиона.