Икономическото въздействие от унищожаване на растителните видове вследствие на обезлесяването струва на човечеството най-малко 5 трилиона долара годишно. Това са изчислили британски учени, съобщиха „Индипендънт“ и „Файненшъл таймс“.
Експертите, водени от бившия банкер Паван Сухдев, предупреждават, че битката срещу унищожаването на биоразнообразието е изостанала с две десетилетия. Проектът, наречен Икономиката на екосистемите и биоразнообразието, има за цел да изчисли глобалните икономически загуби от разрушаването на биоразнообразието. Според учените само обезлесяването струва 4,5 трилиона годишно – 650 долара на всеки човек на планетата, което е само част от щетите от прекаленото развитие, интензивното земеделие и климатичните промени. Годишната икономическа стойност на 63 млн. хка влажни зони по света се изчислява на 3,4 млрд. долара. Във фармацевтиката 50% от целия пазар на стойност 640 млрд. долара идват от генетични източници. Антираковите вещества само от морските организми се оценяват на 1 млрд. долара.
В много части от света оцеляването на естествената среда е въпрос на живот и смърт за местното население. Прехраната на 90% от 1,2 млрд. души, които живеят в крайна бедност, зависи от горите, както и половината от населението в развиващия се свят. Обезлесяването причинява наводнения и свлачища, но предизвиква и недостиг на вода и пясъчни бури, и възстановяването на горите може да има огромни ползи.
Повече от една четвърт от естественото биоразнообразие по света е унищожено до 2000 г., а други 11% се очаква да изчезнат до 2050 г., предупреждават учените. Според някои изследвания темпът на унищожаване на биоразнообразието е до 1000 пъти по-бърз от очаквания без човешка намеса.
Бизнесът трябва да играе по-голяма роля в поддържането на биоразнообразието, смята Дакс Лавгроув, който оглавява британското подразделение на Световния фонд за дивата природа. „Компаниите смятат, че могат да продължават да разчитат на услугите на екосистемите, които обаче се унищожават с много голяма скорост. Бизнесът трябва да започне да мисли по-различно, компаниите трябва да се адаптират бързо към намаляващия природен капитал“, предупреждава Лавгроув.
Най-четени статии:
-
Експертът Коновалов оценява Израел има известен шанс да…
-
Израелският журналист Еял Беркович се „пошегува“, че Турция вероятно ще…
-
Американската противобункерна бомба, която единствено може да разруши намиращи се…
-
Руски дронове атакуваха Одеса тази нощ като в резултат на…
-
Израел и Иран продължават да си разменят удари, но моделът…
-
През последните дни светът стана свидетел на някои много любопитни…
-
Тръмп настоява за „безусловна капитулация“ на Иран. Карлсън заяви, че…
-
Най-големият протест след конфликта с Русия се проведе в центъра…
-
Израелските сили за отбрана (IDF) съобщиха за ракетна атака от…
-
Разговорите за евентуалното убийство на върховния лидер на Иран аятолах…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Не всичко…
-
Ароматът е нещо повече от финален щрих към визията –…
-
Петър Дънов е учителят лечител, чиито съвети четем с интерес.…
-
Сестрата на дизайнерка Бианка Ченсори, 21-годишната Анджелина Ченсори, се завърна…
-
Лято 2025 диктува едно просто правило: колкото по-удобна и свободна…
-
Адриана Тюркмен, дъщерята на покойния бизнесмен Филип Найденов - Фатик,…
-
Българска гражданка е арестувана в град Катерини, Гърция, по обвинение…
-
Летният сезон по Южното Черноморие вече започна, но въпреки това…
-
Сигнал за змия в парк „Лаута“ в Пловдив отправи дама…
-
Лятото е едва в началото си, но с първите истински…