Руски бойни самолети "грешат" цели, рушат къщи на своите

Руски бойни самолети "грешат" цели, рушат къщи на своите
  • Публикация:  classa***
  • Дата:  
    25.06.2025
  • Сподели:

Руската армия продължава да губи контрол над собственото си въоръжение, като авиационна бомба е паднала върху жилищни сгради в окупирана от Русия територия в Донецка област. Това съобщава ASTRA.

 

"Нещатен" срив на авиабомба и нанесени щети

 

 

Последният инцидент с руската авиация се е случил на 21 юни в окупираната част на Донецка област. Според източника, от един от руските военни самолети "нещатно" е била хвърлена полутонна авиабомба ФАБ-500.

Тя е паднала върху жилищен сектор в района на селището Нова Оленевка, недалеч от Докучаевск. В резултат на експлозията са повредени четири частни къщи, като покривите на сградите са пробити и прозорците са избити. За щастие, инцидентът се е разминал без жертви и ранени.

 

Зачестяващи инциденти: Заплаха за собствените и окупираните територии

 

 

Това обаче далеч не е първият случай, когато руските ВВС фактически застрашават не само Украйна, но и собствените си или окупирани територии.

По данни на ASTRA, подобни инциденти с руски авиационни бомби се случват все по-често. Например, на 11 юни ФАБ-500 е паднала директно в двора на жителка на село Дълъг Колодяз в Курска област, оставяйки след себе си огромна фуния.

От началото на юни са регистрирани най-малко десет случая, при които аналогични авиационни бомби са били "изгубени" във въздуха.

Част от тях са паднали в района на Дебалцево и Макеевка, други – на територията на Белгородска област и околностите на Ясиноватая, както и във Волновахски район. В Луганска област, в селището Чернухино, са намерени едновременно две подобни авиационни бомби.

От началото на 2025 г. на територията на Русия и окупираните от нея региони на Украйна са паднали поне 94 бойни припаса, включително 87 ФАБ, 7 УМПБ и три ракети. За сравнение, през цялата 2024 г. подобни случаи са били най-малко 165.

 

Станете почитател на Класа