Продажбите на дребно в 28-те страни от Европейския съюз (ЕС) се повишиха с относително умерено темпо през септември, като в същото време отбелязаха символичен растеж в България, показват данни на Евростат.
За разлика от аналогичните доста добри данни в рамките на еврозоната, търговията на дребно в ЕС през септември се увеличи с 0,3% спрямо август, когато нарасна с 0,5 на сто (добра възходяща ревизия от предходна оценка за стагнация).
Продажбите на автомобилни горива се свиват в началото на есента с 0,6%, докато продажбите на храни, напитки и тютюневи нарастват с 0,9%, а тези на нехранителните стоки се понижават с 0,1 на сто.
На годишна база обаче растежът при продажбите на дребно се ускори през септември до 3,5% от 3,0% през август (солидна възходяща ревизия от скромно повишение с 2,0%), отбелязвайки най-солиден подем от ноември 2016 година насам.
Най-здраво повишение при търговията на дребно на месечна база беше регистрирано в Ирландия (скок с 1,4%), следвана от Дания (с 1,3%), Люксембург (с 1,3%) и Франция (с 1,2%), докато най-силно понижение на продажбите на дребно беше отчетено в Обединеното крластво (спад с 2,2%), Хърватия (с 1,9%) и Литва (с 1,0%).
Рекордът при продажбите на дребно на годишна база държи Румъния (повишение с цели 14,0%), следвана от Малта (с 9,8%) и Ирландия (с 8,2%), докато най-солидно и единствено понижение беше отбелязано в Люксембург (спад с цели 25,3%).
За разлика от относително добрите осреднени данни за целия ЕС, Евростат отчита по-слабо нарастване на продажбите на дребно в България за втори пореден месец.
Според европейската статистика продажбите на дребно в нашата страна нараснаха през септември с едва 0,1% след тяхно повишение с 0,2% през август (низходяща ревизия от предходна оценка за ръст с 0,4%). По този показател България е една от двете страни заедно с Белгия, която е отбелязала най-слаб растеж при търговията на дребно, изключвайки други пет членки, отчели свиване на продажбите на дребно в началото на есента.
Растежът на продажбите на дребно в България на годишна база се забави през септември до 2,4% от 3,0% месец по-рано (низходяща ревизия от предходна оценка на Евростат за повишение с 3,0%), но въпреки това търговията на дребно в нашата страна бележи устойчив годишен ръст за двадесети пореден месец.
Най-четени статии:
-
По време на заседанието на Съвета за сигурност вчера в…
-
Планират ли се преговори „с пръсти върху ядрените копчета“? Леонид…
-
Медиите пишат, че Европа е успяла да привлече Вашингтон: „Тръмп…
-
Шегите свършиха. Полша е първата, която прекрачва червената линия. Слуховете…
-
Хакери от Турция са се обадили от скрит акаунт на…
-
Търговската катастрофа с Тръмп Особено позорно изглежда митничаската сделка…
-
Руско-турската война от 1877-1878 г. струва на Русия три пъти…
-
Ален Симонян, отговаряйки на въпрос на журналисти дали се обмисля…
-
Международният валутен фонд счита, че режимът в Киев е недооценил…
-
Сещам се за едни обещания на български (за радост, вече…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Това…
-
Победителката в конкурса за красота „Мис Америка 2026“, Каси Донаган,…
-
Известната британска спортна телевизионна водеща Алисън Бендър показа заплашително съобщение…
-
Парадокс: интимният живот би трябвало да носи удоволствие и радост,…
-
Бояна Шарлопова отново е в центъра на вниманието, но този…
-
Руската пътешественичка Наталия посети Германия и описа няколко продукта в…
-
Въпрос за 1000 лева предизвика дискусия между феновете в „Стани…
-
Британски учени направиха изненадващо откритие – под водите на Черно…
-
Много шофьори се стремят да направят интериора на колата си…
-
Най-популярните видове кафе: класики и модерни фаворити Кафето е една…