Ген. Стоян Тонев: До 15 март ще се реши проблема със слуховите апарати за деца

До 15 март проблемът със слуховите импланти за деца ще бъде решен във ВМА и чакащите 30 дечица, ще могат да си ги получат. Това коментира пред bTV шефът на здравната комисия в парламента и бивш началник на военната болница ген. Стоян Тонев.Генералът припомни как ВМА е започнала да се занимава с детските слухови импланти. Това станало през 2004 г., когато се случи трагичният инцидент в Кербала. Тогава от взривната вълна пострадаха 45 военни. Няколко от тях се нуждаеха от импланти, които да им помогнат да си върнат слуха. "Тогава във ВМА решихме да поставяме такива импланти и на деца. Касата си изплаща редовно имплантите, но останалите разходи - за рехабилитатори и логопеди, от каквито се нуждаят децата, никой не ги поема", обясни бившият директор на ВМА пред bTV.

Коментарът му бе по повод репортаж, в който се посочва, че кохлеарните импланти за деца не се заплащат от НЗОК и болните деца са принудени да чакат с риск да останат глухи завинаги. Годишно в България се раждат 400 бебета с увреден слух. Около 40 от тях са с пълна глухота. Оказва се обаче, че и за тези деца има шанс. Той се нарича кохлеарна имплантация. След поставянето на слухови импланти децата могат да чуват и да живеят съвсем пълноценен начин на живот.

Клиниката по „Уши, нос и гърло" към ВМА е една от двете клиники в България, които извършват тези сложни операции. Сега обаче над 30 деца са обречени на чакане, защото болницата няма налични импланти. А за тези деца всеки един ден отлагане може да се окаже фатално. В медицината винаги има приоритети. ВМА се е заела с дейност, която не е в нейния обсег и е направила всичко възможно тези деца да живеят пълноценно. Вчера разговарях и с финансовия министър и решихме този проблем да бъде решен. През месец март ще бъде отпусната субсидията за ВМА и ще бъде изплатено задължението към фирмите-доставчици на имплантите. До момента тя е в размер на 540 000 лева, посочи Тонев. "Начинът, по който работи Министерство на здравеопазването е порочен от самото начало. ВМА не е търговско дружество и е в пряка зависимост от задачите, които изпълнява. Моето намерение да вляза в политиката е именно такова - да решим подобни проблеми", категоричен е Тонев.


bTV извади схема на доставянето на имплантите и на задълженията на ВМА

Станете почитател на Класа