С падането на визите се рушат символично и бариерите в съзнанието ни, каза македонският президент Георге Иванов на церемонията по повод влизането в сила на безвизовия режим за ЕС за македонските граждани на ГКПП „Гюешево“, съобщи репортер на БГНЕС.
Малко преди 10 часа днес в студения зимен ден на -11 градуса, бариерата на граничен пункт Гюешево между България и Македония беше символично вдигната пред македонския президент Георге Иванов. С него беше и българският президент Георги Първанов, който любезно посрещна македонския си колега. Радвам се, че можем да ви посрещнем в този празничен ден на българска територия по повод отпадането на визовите ограничения и че сме първите, които ви честитим, обърна се президентът Първанов към своя македонски колега. Той припомни на присъствуващите, че точно преди 10 години визите паднаха и за България. Най - радостно е, каза президентът Първанов, че от днес нататък бизнесмените и спортистите, дейците на културата, младите хора и гражданите на двете страни, ще преминават безпроблемно границата и ще общуват помежду си. Той изрази увереност, че така ще се създаде и едно по-мощно икономическо сътрудничество, че ще имаме по-активни културни и контакти и те ще бъдат само част от стъпките, които двете държави ще извървят. „Сигурен съм, че президентските институции на двете страни ще бъдат онзи необходим катализатор помежду ни, за да можем оттук-нататък да градим истински европейски тип отношения“, добави Първанов.
В отговор македонският президент заяви: „Да се надяваме, че сега с визовата либерализация за региона започва един по-различен период, в който гражданите на двете държави ще имат много общи неща, ще си разменят идеи, бизнес контакти и нови приятелства.“ Според Георге Иванов това е позитивен сигнал и дава позитивна енергия не само за нас, но и за другите държави, които имат проблеми, наследени от миналото. Георге Иванов също изрази увереност, че това е правилният път в междудържавните отношения – да се отварят границите, да се създава свободно пространство и да се живее по европейски. Президентът на Македония Георге Иванов гордо показа синия си паспорт, който дава възможност не само на него, но и на всички македонци да се почустват част от европейската семейство преди членството на страната му в ЕС. Първата македонска гражданка, която пресече граничния пункт беше служителката в пощата в Скопие Цветанка Николовска. Тя пътува за Болония, но за първи път преминава през българска територия. Николовска каза, че е особено радостна за това, че е за първи път България.
/БГНЕС/
Най-четени статии:
-
Цената на петрола се повишава в сряда, след като американският…
-
Организаторите на пропалестинската флотилия, която се надяваше да достави хуманитарна…
-
Колумбийският президент Густаво Петро поиска от трибуната на Общото събрание…
-
Китай все още не е заинтересован от прекратяването на руско-украинската…
-
Европейските чиновници се готвят да манипулират изборите в Молдова, заяви…
-
На среща във Вашингтон с главата на Пентагона Пит Хегсет,…
-
Според анкета на United Surveys за Wirtualna Polska, 42% от…
-
В Радата искат максимално да се ограничи работата на журналистите.…
-
Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви, че президентът Тръмп…
-
„Екипът на Тръмп, моят екип, европейците, включително Макрон и други…
от нета
-
“WHERE IS MY HUSBAND!” се превърна в глобална сензация и…
-
Жена от Вирджиния спечели от лотарията, след като потърсила помощта…
-
Жени Живкова разкри шокиращи детайли за смъртта на брат си…
-
В Тайланд кралица на красотата от провинция Прачуап Кири Хан…
-
Тя плени Висконти и Фелини, омагьоса Делон, Белмондо и Мастрояни:…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Сутринта ще…
-
Показаха отвътре как изглежда мъжкият басейн в минерална баня "Добринище".…
-
За зъболекарите вашите зъби, венци и уста са като лична…
-
Не е тайна, че в наше време повечето хора започват…
-
В астрологията се смята, че някои дати на раждане имат…