Последните изчисления показват, че се очаква около 40% избирателна активност на предстоящите избори за Европейски парламент. Тя ще е определяща за българското представителство в ЕП.
40% избирателна активност означава, че ще излязат да гласуват между 2 млн. и 600 хил. и 2 млн. и 800 хил. души. Три партии с абсолютна сигурност ще имат евродепутати – ГЕРБ, БСП и ДПС. Бариерата ще премине и коалицията около Николай Бареков - „България без цензура", ЗНС, ВМРО и „Гергьовден".
За представителство в ЕП ще се борят още „Атака", НФСБ, АБВ и Реформаторският блок. Дали ще прескочат бариерата, е въпрос на мобилизация и на силна предизборна кампания. Лично аз съм по-скоро скептичен, че тези формации ще успеят да излъчат евродепутат. Това обаче означава, че ще имаме огромен вот – около 500 хил. души, който може да не бъде представен в ЕП. Ситуация, подобна на последните парламентарни избори у нас.
Ако 4 партии влязат в ЕП, първите 3 партии ще имат между 14 и 15 от 17-те места. Моментната картина показва, че ГЕРБ засега води пред БСП – партията на Борисов ще има между 6 и 7 места, БСП – между 5 и 6, ДПС – 3. При малка разлика между ГЕРБ и БСП, те може да имат по равен брой евродепутати. Да не забравяме обаче, че на избори ГЕРБ може да мобилизира по-широка периферия от БСП. Коалицията на Николай Бареков вероятно ще извоюва между 1 и 2 места в Европейския парламент. Ако обаче и други партии прескочат бариерата от 5.88% , Бареков вероятно ще остане с 1 евродепутат.
Най-четени статии:
-
РИА Новости: лазерен противодронов „лъчев пистолет“ ще бъде тестван на…
-
Значително количество оръжия на НАТО, изнесени от Украйна, се озовават…
-
Западни медии, вътрешни лица и британски лобисти започнаха серия от…
-
Честно казано, не много Превод от The National Interest,…
-
За украинските въоръжени сили ракетният комплекс „Искандер“ представлява многостранна заплаха:…
-
Много държави се замислят сериозно Тел Авив оправда коварната…
-
САЩ спират някои доставки на ракети за противовъздушна отбрана и…
-
Валерий Боровик, основателят на украинска компания за дронове, твърди, че…
-
Украйна назначи нов ръководител на Института за национална памет /УИНП/.…
-
Руската армия продължава да напредва, а врагът не е в…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Високият холестерол често протича безсимптомно, но според руския кардиолог д-р…
-
Оказва се, че млечните продукти могат да повлияят не само…
-
Американският психолог Марк Травърс съветва как да използвате първите три…
-
Защо всички AI модели избират числото 27? Странното единодушие на…
-
Исак Нютон е английски математик, физик и астроном, един от…
-
Внушителен замък се извисява над мрачен град. Туристите се разхождат…
-
Популярните „бащински“ шеги и каламбури, които обикновено се появяват на…
-
Холивуд загуби още една от емблематичните си фигури – актьорът…
-
Астрономическият център АЛМА (ALMA) в северната част на Чили, където…