Искам още днес оставката на ръководството на Българската народна банка (БНБ). Това заяви пред журналисти председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „След наглото поведение, което имаха първо заради избора на медии, след това с арогантното си поведение пред депутатите в парламента. Аз не мога да се съглася с такова поведение – след като си довел нещата дотам да се молиш да ти актуализират бюджета или да ти дадат безвъзмездно да го хвърлиш в канала, защото това са три магистрали „Хемус” и три бюджета на София. И тези хора имат наглостта да казват, че нищо не се е случило. Как не се е случило , бе”, подчерта Борисов. По отношение на правомощията на управителя на БНБ Иван Искров, според когото законодателната власт е виновна, че той няма право на контрол, а само подуправителя упражнява самостоятелен контрол върху банките, Борисов заяви: „Защо не дойде в парламента да каже: „Искам промяна, защото виждам, че в банките настава проблем”. Къде алармира, къде каза, какво каза, как така началникът не е принципал, как да не е? Нали се събират на УС, защо не поиска отговорност на тези, които са под него, нали се събират и си говорят там. Аз затова казвам, искам да видя комисия. Колко пъти Орешарски се е срещал с тези хора ми е интересно. Не Бисер Петното и Чикагото. Интересен ми е Орешарски с кой се е срещал, Чобанов с кой се е срещал, Стойнев с кой се е срещал. Камерите на банките да се заемат и да се види по трезорите кой е ходел. Всичко това ми е много интересно и няма да се разминат. Те, разчитайки на моята добрина и грижа за хората, очакват ние да кажем: „Добре – 3 млрд или 5 млрд, колкото и да е – хвърлете го в канала”. Те на това разчитат”.
По отношение на това, че се говори, че част от споменатите от Борисов са търгували с ценни книжа през КТБ по предоставени сесии и по този начин са получавали комисионна, лидерът на ГЕРБ заяви, че рано или късно комисиите, новото ръководство на ДАНС това ще го установи. „Към момента подкрепям действията на прокурорите, но те трябва да подкрепят действията до край. Това не е 3 млн., 5. млн., 10 млн., да кажеш някой е сгрешил. Те искат на момента да им дадем 3.5 млрд. лева”, подчерта той.
На въпрос за това, че ако дойдете на власт или като стане министър, ще има ли арести и осъдителни присъди върху гореспоменатите, Бойко Борисов каза: „Министър-председателят не прави арести. Както виждате, аз не се обръщам към друг, освен към главния прокурор. Когато се направят всичките тези разследвания, защото става въпрос за огромни пари на данъкоплатците и опасността България в следващите 2-3 години, докато възвърнем тези пари, да няма никакъв растеж, никакво строителство, за пенсии да няма пари – това означава практически. Техните опорни точки или няколко души, които са пуснали да обикалят да говорят по медиите, че всъщност нищо не се е случило, че сега ще вземат напред за две години от банките парите, за да може сега да се запуши дупката, че Гаранционен фонд 2 млрд лв. имало. Ама ти като дадеш тези 2 млрд лв. от гаранционния фонд, трябва веднага да го попълниш, да гарантираш на другите хора стабилност. Откъде ще го вземеш – кажете ми – внесете тогава актуализация на бюджета, вдигнете дълга, покажете големия дефицит и оттам-нататък следващите да се оправят, ако могат. Ако не могат – ще дойдат други. Това е честното поведение”.
Най-четени статии:
-
Силите за специални операции (ССО) на Въоръжените сили на Украйна…
-
Военният експерт Олег Жданов заяви, че ресурсите на Русия се…
-
Руските войски са намерили ново "приложение" за разрушения Бахмут –…
-
През нощта силите за противовъздушна отбрана унищожиха и прехванаха 55…
-
Европа ще плати на САЩ 10 млрд. долара за оръжия,…
-
Германия иска да придобие от САЩ ракетната система с голям…
-
Украинският президент Володимир Зеленски заяви вчера, че е разговарял с…
-
Генералният секретариат по отбрана и национална сигурност на Франция публикува…
-
Китайският президент Си Дзинпин прие руския външен министър Сергей Лавров…
-
Капацитетът на Русия за производство на балистични ракети „Искандер“ в момента варира…
от нета
-
Районният съд в Пловдив постанови промяна на мярката за неотклонение…
-
Неидентифициран обект, паднал в двора на къща в Якоруда, предизвика…
-
Лято е, жега е и съвсем естествено човек се поти,…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Погребение, каквото не се вижда всеки ден: хеликоптер, стотици летящи…
-
Американската полиция издирва мъж, откраднал два куфара с хард дискове,…
-
Попфолк сензацията Райна отново прикова вниманието на феновете си, след…
-
„Съблякохме Цеца гола в затвора, тя не искаше, но трябваше“,…
-
Христиан Гущеров отпразнува вчера 37-ия си рожден ден и получи…
-
Сбъдва се пророчеството на петричката врачка Вангелия Гущерова! България е…