Президентът Росен Плевнелиев ще наложи вето на част от промените в Изборния кодекс, съобщиха в събота от прессекретариата му, цитирано от Медиапул. Държавният глава се обявява против „неравното третиране на българските граждани в чужбина“.
Според него изборните правила имат за цел не постигане на баланс между отделните партии в парламента, а създаване на максимална възможност на гражданите да излъчат своите представители.
„Изборния кодекс следва да гарантира честността на изборите както в страната, така и в чужбина и подкрепя всяка демократична промяна в тази посока. Това обаче не трябва да става за сметка на неравното третиране на българските граждани в чужбина“, се казва в официалното съобщение.
Плевнелиев приветства въвеждането на електронно дистанционно гласуване, отбелязвайки, че това е добър пример за „взаимодействие между пряката и представителната демокрация“.
Президентът не може да приеме с един законодателен акт да се създават взаимно изключващи се правила, възпроизвеждащи взаимно изключващи се политики“, се казва в съобщението.
Според държавния глава новоприетият чл. 14 от ИК „създава неравнопоставеност между българските граждани при упражняване на активното им избирателно право по признак лично положение - в зависимост от място на пребиваване в чужбина. Съгласно чл. 6 от Конституцията на Република България всички граждани са равни пред закона и е недопустимо ограничаване на правата им“.
Изменената разпоредба на чл. 14, ал 1 не въвежда изрични ограничения за броя на секциите, които могат да бъдат разкрити в наше дипломатическо или консулско представителство. Според президента поради точно определената територия, на която могат да се разкриват тези секции, в някои случаи това неминуемо ще доведе до ограничения за упражняване на активното избирателно право на гражданите.
В съобшението се посочва още, че „българската държава дължи на своите граждани, където и да са те по света, изборни правила, които да ги мотивират да гласуват, а не да им създават пречки“.
„Държавният глава очаква да не бъдат приемани разпоредби, които са противоконституционни и нарушават основни права на българските граждани. При наличие на такива, президентът ще упражни правомощието си да сезира Конституционния съд“, завършва съобщението.
Непосредствено след оповестяването на мотивите за ветото на Плевнелиев от ВМРО разпространиха позиция, според която намерението на държавния глава "е безотговорно, неприемливо и застрашава българската национална сигурност".
За пореден път е повторена тезата, че целта на измененията в изброния закон е "прекратяване на дългогодишната скандална намеса на властта в Турция във вътрешните работи на суверенната Република България, държава-член на Европейския съюз".
"От своя страна президентът и върховен главнокомандващ на Българската армия не казва и дума как ще гарантира, че Турция няма да продължи със скандалната си и незаконна намеса във нашите вътрешни работи", пишат от ВМРО, изразявайки убеденост, че турските власти стоят зад предизборната кампания в Турция на ДПС, ДОСТ и НПСД.
"Броят на гласовете от Турция за български избори зависи само и единствено от моментното решение на президента Ердоган. Разкриването на стотици предизборни секции в Турция, извън контрола на българската държава, представлява огромна изборна фалшификация, която има пряко отражение в Народното събрание на Република България и има ключова роля при създаването на правителство и мнозинство. Конкретен пример – формирането на кабинета "Орешарски", се казва още в становището.
Междувременно председателят на НФСБ Валери Симеонов обвини президента в „национално предателство в името на собствени политически амбиции“.
„За мен няма никакво съмнение, че Плевнелиев подготвя кандидатурата си за втори президентски мандат... Повече от ясно е, че той търси подкрепа от всякакви политически „отпадъци”, които да събере около себе си, но няма как това да му стигне и затова му е необходима и подкрепата на ДПС. Ето как с това вето той си осигурява подкрепата им”, заяви Симеонов.
Според него с ветото си Плевнелиев връща правото на живеещите изселници от България в Турция да гласуват, а с него и възможността българската държава да бъде манипулирана отвън – от Турция, чрез вкарваните между 6 до 10 депутати в Народното събрание с гласове от Турция. Симеонов изчисли, че връщането на старите текстове от Изборния кодекс в комбинация със задаващата се неоосманистка политика на Ердоган може да докара 200-300 хиляди гласа от Турция.
„Тогава ще стане ясно сатанинското дело, което е извършил псевдобългарският президент Плевнелиев. Тогава ще имаме група от 30-40 избрани от Турция депутати на ДПС и на ДОСТ, а отделно ще бъдат и тези, които са в България, така че горко на майка България”, добави съпредседателят на Патриотичния фронт, който е основен радетел за ограничаването на гласуването зад граница.