Иван Върбанов
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
„Културни посланици на България” - нов медиен проект с автор Иван Карчев, е на път да бъде реализиран във Виена. Става дума за поредица от телевизионни репортажи – портрети, които ще представят творците на нашата култура, спечелили с изявите и таланта си внимание и уважение сред обществеността в Австрия. Иван Карчев ги познава добре – той е създател на първия български информационен портал за Австрия, автор на българското културно-информационно предаване «Бригада », което върви по австрийската телевизия ОКТО, и продуцент на радиопредаването «Ние, българите», което се излъчва по виенското радио «Оранж». Карчев бе удостоен заради дейността си с наградата на Министерството на културата на Република България за принос към популяризирането на българската култура зад граница.
„Присъствието ни в ефира на австрийската телевизия ОКТО е от 2007 година с предаването „Бригада“. За тези три години нашият екип успя да създаде и развие една българска културна платформа в местното медийно пространство, която успешно представя и популяризира наши творци, тяхното изкуство и идеи. Свързвайки техните имена и постижения с България, ние без претенция съдействаме на практика за популяризирането на нашата богата култура и приноса ни като нация към световното културно многообразие“, каза Иван Карчев пред „Класа“.
Медийните платформи, правени от българи зад граница, имат своята функционална и стратегическа задача, защото не само провокират интереса, но и самите те стават изразители на българския дух. „За съжаление чуждестранните медии доста оскъдно и едностранчиво представят България и събитията от българския политически, социален и културен живот“ – разказва Карчев. „Като отговор на тази тенденция ние създаваме проект, който нарекохме „Културни посланици на България”. Ние работим в австрийски медии, но сме българи и за нас е важно да говорим и показваме страната си.“
Проектът „Културни посланици на България” включва изработването и разпространението на документален телевизионен филм с продължителност 50 минути. Двете части на документалния филм ще бъдат излъчени в две поредни предавания, всяко с продължителност от 27 минути, и дванадесет повторения, в различни часови блокове, в продължение на 7 дни. Ръководството и екипът на австрийската телевизия ОКТО подкрепя проекта, като предоставя необходимото техническо оборудване и ефирно време.
Проектът е елемент от една цялостна концепция за ефективно използване потенциала на българските медии зад граница, като е представен за съвместна работа с българските институции, от които се очаква широка подкрепа заради потенциала на медийната трибуна в Австрия.
„Културни посланици на България” е отворен и е основа за разрастването и мултиплицирането на подобни тв продукти за или в партньорство с други БГ медии в чужбина, които са готови да последват модела и схемата. Иван Карчев поясни, че това е първа стъпка с надеждата за осъществяването на цялостен проект, който има задачата да създаде модел и схема на работа по изготвянето на медийни продукти от такова естество. Особено ефективни за постигането на целите на проекта са българските издания, интегрирани в програмите на чуждестранни медии – радио и телевизия, както и тъй наречените Комюнити страници в печатните издания.
Най-четени статии:
-
Украинката Лиза, която в момента е в бежански лагер в…
-
Украинският политик Петро Андрюшченко съобщи, че Русия вече изпитва огромни…
-
Руските сили засилиха атакуващите си операции в Запорожка област и…
-
Град Покровск в Донецка област е паднал и е на…
-
Израелският президент Ицхак Херцог съобщи, че е получил днес писмо…
-
Корупционният скандал в украинската енергетика се задълбочава. Президентът Володимир Зеленски…
-
Украинската армия обяви, че е оттеглила войските си от близост…
-
Русия е готова да възобнови преговорния процес с Украйна в…
-
Зеленски наскоро посети Херсон и не пропусна да направи селфи…
-
Ситуацията в Хуляйполе и Олександривка в Запорожката област се влошава…
от нета
-
Случвало ли ви се е да реагирате инстинктивно, без изобщо…
-
Високо в перуанските Анди се намира място с приблизително 5200…
-
В днешния свят почти всяко семейство вероятно притежава кола. Това високо…
-
На пръв поглед изглежда като обикновено парче плат, случайно оставено…
-
В дълбините на Родопите, близо до село Крибул, се намира…
-
Европа не е просто континент, потънал в история – тя…
-
Модната индустрия обича неочакваните възраждания на тенденциите. Отличен пример за…
-
Плейминетката Светлана Василева показа физическите следи от последната разправия с новия й…
-
Американка си взе за съпруг мъж, който е 26 години…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Финансовите…
