Миролюба Бенатова: Комфортът и добрата журналистика се изключват взаимно
Първото издание на „Код Криминално“ бе излъчено на 5 юли по PRO.BG. Продукцията се създава съвместно с участието на топкриминалните репортери на телевизията и bTV. Чия е идеята и каква е спецификата на работа на криминалните репортери? Отговорите потърсихме от журналистката Миролюба Бенатова.
- Зрителите ви познават от ефира на bTV с репортажите, интервютата и разследванията в областта на криминалното. Ресорът е тежък – контактувате както с представителите на МВР и службите, така и с тъмната страна на подземния свят.
- Тъмната страна е относително понятие! След толкова много години в професията мога да кажа, че е много трудно да се различи къде точно е тъмната страна и къде е светлата. Защото не са редки случаите, когато тъмната страна е от страната на държавата, държавата съдейства за това определено лоши да бъдат силни. Вземете пример от „Октопода”. Гледали сме филми, в които службите или полицията или определени служители се оказват всъщност на върха на групировките. Това, което сме гледали по филмите, невинаги е художествена измислица. Така че тъмната страна има много лица.
- Какво е всекидневието на криминалния репортер?
- Като на всеки професионалист, може би с дребната подробност, че няма фиксирано работно време.
- А мотивацията къде я намирате?
- Мотивацията на криминалния репортер би трябвало да бъде в унисон с мотивацията на всеки един журналист – да задава въпроси, да осветлява теми и да навлиза там, където повечето хора не биха могли и не биха искали, което е нормално.
Призванието на журналиста е да бъде бдителен, да усеща несправедливостта в различните й форми, да я показва и ако е възможно – да съдейства за промяна.
- Как оценявате нивото на разследващата журналистика у нас? Има ли гаранции, условия и защита за разследващите журналисти, включително и в правен аспект?
- Никъде по света няма защита за разследващия журналист. Никой не е обещал на разследващия журналист и въобще на добрия журналист да бъде защитен. Работата ни не е да се чувстваме сигурни, а да задаваме неудобни въпроси, да бъдем будни и постоянни в любопитството си. Комфортът и добрата журналистика са две взаимно изключващи се неща. Никой не му е обещал да му е удобно и да му е спокойно и да бъде харесван и приеман, особено от тези, които той критикува. Иначе да, наистина, правната регламентация не е никак изгодна за журналистиката, защото например е забранено да се използва скрита камера. Така в един момент, показвайки неща, които не могат да бъдат показвани по друг начин освен със скрита камера, можем да се окажем в ролята на следствени и подсъдими.
- Сблъсквате ли се с цензура или обстоятелства, които пречат на дадено разследване?
- Винаги има натиск върху журналистиката и винаги има засегнати интереси. Естествено, засегнатата страна прави най-различни опити да въздейства, да омекоти, да манипулира, да лъже... В нашата професия е ясно, че от всички страни непрекъснато някой иска да ни излъже. Това е част от професията, част от рисковете и част от всекидневието. Но част от журналистическата работа е и справянето с различните видове натиск. Най-сигурният начин репортерът да се защити и опази е, когато е достатъчно неопровержим по отношение на фактите, които представя.
Когато журналистът има достатъчно аргументи, той може да защити пред своя работодател своята теза и да се пребори с натиска. Другата защита на репортера са неговите некорумпираност и чисти мотиви.
- Какъв е процесът на проверка на фактите, преди да решите да се впуснете по следите на даден казус?
- Всеки журналист има различни източници на информация, като той не се доверява на един от тях, а съчетава различните информации, изслушва различни среди и анализира. Накрая прави извода.
- А ако станете рупор на грешна следа?
- Случвало се е на всички, но въпросът е да се стремим да го избегнем.
- Кои и докъде са допустимите компромиси?
- Според мен допустимите компромиси в нашата работа не са много.
- „Код Криминално“ е съвместен проект на двете телевизии. Как възникна идеята?
- Проектът за предаването беше одобрен още преди сливането на двете компании и по идея трябваше да е само на Про.бг. Нашият екип предложи, а за радост Люба Ризова и Виктория Бехар ни подкрепиха, да опитаме да направим предаването общо – с целия ресурс и авторитет на bTV и нейните лица. Вярвам, че с този проект показваме, че двете телевизии се допълват, а не си пречат.
- Когато завършите един филм и го излъчите, проследявате ли развитието на случая?
- Принципно длъжници сме малко на публиката по отношение на проследяване, въпреки че се стремим да го правим. Тук е мястото да кажа, че в предаването има една рубрика, в която Мая Костадинова направи няколко истории – тя се казва „Затрупани досиета“ . В нея имаме амбицията да поправим този недостатък и да покажем на публиката повече случаи от така наречените забравени и да видим какво се е случило с някогашните първи новини, а сега потънали в прах архивни дела.
- Какво ви струва в личен план контактът с криминалния свят?
- Избрала съм си тази професия по любов и я върша с душата си. Може би има натрупване през тези 17 години, но продължавам да си обичам работата. Удовлетворена съм винаги когато оставям след себе си завършен проект, в който съм успяла да остана честна със себе си, със своите събеседници, със своите източници и с публиката.
Интервюто взе Иван Върбанов
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.