Европейските пари трябва да бъдат адреналин, а не наркотик за държавите бенефициенти". Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев в Кипър по време на неформална среща на министрите, отговорни за кохезионната политика. По време на срещата, посветена на функционирането на Структурните и Кохезионния фонд през следващия програмен период, министър Дончев защити позицията на България, че политиката по сближаване цели насърчаване на заетостта, икономическия растеж и конкурентоспособността и първоначално предложеният бюджет за кохезионната политика не трябва да бъде намаляван.
„Политиката по сближаване не е само инструмент за харчене на пари, дори не е само инструмент за по-ефективно харчене на пари - тя е най-важният ни инвестиционен инструмент днес", заяви министър Дончев. Той подчерта, че подкрепата от Структурните и Кохезионния фонд трябва да бъде концентрирана върху по-слабо развитите региони, за да не се забавя процесът на сближаване. По думите му кохезионната политика е единственият финансов инструмент, който инвестира целенасочено в намаляване на разликите между отделните региони и допринася за това Европа да бъде по-свързана и по-координирана. Той подчерта още, че освен да се фокусира върху икономически растеж и работни места, в следващия програмен период кохезионната политика ще бъде инструмент за търсене и гарантиране на финансова дисциплина на макро ниво и средство за мотивиране и натиск за провеждане на реформи в редица ключови сфери.
"Кохезионната политика и вноските на различните държави не са въпрос на прост паричен трансфер и консумация на средства. Необходимо е да се промени мисленето по отношение на политиката по сближаване и то да не се свежда само до въпроса кой колко харчи и кой колко дава" заяви министър Дончев. Той защити тезата, че страните-донори имат икономически ползи от вноските, които правят, защото със своите големи инфраструктурни проекти новите страни-членки създават допълнителни пазарни възможности за бизнеса, допринасят за придвижването на хора и стоки по новоизградена пътна инфраструктура и не на последно място - инвестират в мерки за опазване на околната среда, чистота на въздуха и съхраняване на водните ресурси. "Това не са локални, а споделени ползи за всички региони, защото ефектът от тях се разпростира отвъд териториалните граници на държавите".
Copyright © CROSS Agency Ltd.
Най-четени статии:
-
Основното приложение за комуникация в украинската армия се срина в…
-
Президентът на САЩ свали маската си и заяви, че с…
-
С настъпването на нощта, мониторингови ресурси съобщиха за „размяна на…
-
Лондон знае нещо за плановете на руското командване. Британското разузнаване…
-
Депутатът Колесник посочи украински обекти, които никога няма да бъдат…
-
Октомври стана рекорден месец за дезертьорство от частите на ВСУ…
-
Ситуацията в Сахел далеч не е стабилна. На…
-
Норвежката армия е обвинена във връзки с нацистите на киевския…
-
Кремъл започна принудително и частично мобилизиране на запасняци като част…
-
Полският премиер Доналд Туск заяви, че геополитическото бъдеще на страната му в…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще усетите…
-
Гущеров също разкри жената до себе си – да не…
-
Снегът вече не пада така, както го помним. Не просто…
-
Дълго пазени тайни от съветската епоха излизат наяве, след като…
-
Емоционално доста връзки приключват много преди официално да се разпаднат.…
-
Известният холивудски актьор Джордж Клуни сподели тайната на силния брак…
-
Петгодишно дете може да се научи да плува на три…
-
Холивудският актьор Пиърс Броснан се е помирил с осиновения си…
-
Трилърът „Балада за дребен играч“ излезе в Netflix на 29…
-
Крис Брадли, един от основателите на британската хеви метъл група…
