Пентагонът и Байдън са на различно мнение за "най-голямата заплаха за САЩ "

Най-високопоставеният представител на Пентагона заяви в четвъртък, че Русия и Китай представляват "най-големите заплахи" за САЩ. Това стана само ден след като президентът Джо Байдън увери, че военните лидери на страната му са го информирали, че климатичните промени са на първо място

.
По време на изслушването в конгреса генерал Марк Мили, ръководител на Съвместните началник щабове, отговори на въпрос на сенатор относно мнението му по последните изявления на президента, направени по време на посещението му в Обединеното кралство.


"Изменението на климата има отражение, но президентът обмисля много по-широк подход от моя. Виждам го от строго военна гледна точка. И от строго военна гледна точка поставям Китай и Русия най-напред." посочи Мили.


Обръщайки се към американските войски в британска база в сряда, Байдън си спомни стара дискусия, която провел с висши служители на Пентагона. "Това не е шега. Знаете ли каква е най-голямата заплаха, пред която са изправени САЩ, според началник щабовете? Глобалното затопляне", каза президентът.


Той обаче уточни, че споменатият разговор се е състоял малко след като той е станал вицепрезидент по време на администрацията на Барак Обама, което означава, че по това време е имало различно военно командване.


Във всеки случай изказването на Байдън отприщи поредица от въпроси, към които се присъедини бившият президент Доналд Тръмп. "Байдън току-що каза, че Съвместните началник щабове са му казали, че изменението на климата е най-голямата ни заплаха. Ако случаят е такъв и те наистина го казват, той трябва незабавно да ги уволни като некомпетентни", отвърна Тръмп.


Въпреки омаловажаването на изменението на климата, генерал Мили призна, че "този проблем все още е заплаха и че дори може да има значително въздействие върху военните операции".

Станете почитател на Класа