Сноудън обяви „края на делото Асандж“, след като вестник разкри лъжите на ключов свидетел

Съобщава се, че ключовите обвинения по делото срещу съоснователя на WikiLeaks Джулиан Асандж, който е изправен пред до 175 години затвор, ако бъде екстрадиран в САЩ, се основават на показания на осъден измамник, който призна пред медиите, че лъже.


Сигурдур Инги Тордарсън, исландски гражданин и бивш доброволец на WikiLeaks, който стана информатор на ФБР за 5000 долара, призна пред исландския вестник Stundin, че е изфабрикувал важни части от обвиненията в обвинителния акт.


В статия, публикувана в събота, вестникът описва няколко части от показанията му, които сега той отрича, твърдейки, че Асандж никога не го е инструктирал да извършва хакерство.


Вестникът посочва, че въпреки че съдът в Лондон е отказал да екстрадира Асандж на САЩ по хуманитарни съображения, той все още е на страната на САЩ, когато става въпрос за искове, основани на отказаните сега показания на Тордарсън. Например в решението се казва, че „ Асандж и Тийнейджър се провалиха в съвместен опит за дешифриране на файл, откраднат от банка „Страна 1 на НАТО", където се смята, че „държава 1" се отнася до Исландия, докато „Тийнейджър" се позовава на самия Тордарсън.


Сега обаче той твърди, че въпросният файл не може точно да се счита за „откраднат", тъй като е бил разпространен и изтекъл от податели на сигнали и много хора онлайн са се опитвали да го дешифрират по това време.


Тордарсън също предостави на изданието дневници за чат от времето си като доброволец за WikiLeaks през 2010 и 2011 г., показвайки честите си искания хакерите да атакуват или да получават информация от исландски организации и уебсайтове. Но според Stundin никой от дневниците не показва, че Thordarson е бил помолен да направи това от някой в WikiLeaks. Това, което показват, според вестника, са постоянните опити на доброволеца на организацията да надуе позицията си, описвайки себе си като началник на персонала или ръководител на комуникациите.


През 2012 г. WikiLeaks заведе наказателни дела срещу Тордарсън за присвояване и финансови измами и по-късно го осъди и за двете в Исландия.
Стюндин цитира и Огмундур Йонасон, тогавашен министър на вътрешните работи на Исландия, който казва, че американските власти са се опитвали да се доберат до Асандж. Вестникът твърди, че показанията на Тордарсън са ключови за линията на обвинението, представяща Асандж като престъпник, а не като журналист, публикуващ материали, защитени от Първата поправка, тъй като Ню Йорк Таймс и други медии, споделят същите документи като WikiLeaks.


Реагирайки на бомбената статия от Стюндин, Едуард Сноудън написа в туитър: „Това е краят на делото срещу Джулиан Асанж". Журналистът-разследващ Глен Гринуолд се съгласи: „Трябва да бъде".


В началото на юни специалният докладчик на ООН за изтезанията Нилс Мелцер призова правителството на Обединеното кралство да освободи журналиста, като осъди затварянето му като "един от най-големите съдебни скандали в историята".

Станете почитател на Класа