Заводи за дронове захранват безпрецедентните атаки на Русия срещу Украйна

Заводи за дронове захранват безпрецедентните атаки на Русия срещу Украйна
  • Written by:  classa***
  • Date:  
    12.07.2025
  • Share:

През последните години руските заводи започнаха да произвеждат огромни количества атакуващи дронове, като създадоха смъртоносна флотилия, която почти ежедневно се появява в украинското въздушно пространство в рекордни количества, пише Wall Street Journal.

 

 

 

Според украински официални представители атаката в сряда е била най-голямата до момента. В ранните сутрешни часове Русия изстреля 728 дрона в градове в Западна Украйна. Атаките бяха извършени само няколко часа, след като президентът Доналд Тръмп критикува Русия, че бави мирните преговори за прекратяване на войната, като заяви, че САЩ получават „много глупости“ от руския президент Владимир Путин.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че атаката отново показва, че Русия няма желание да прекрати войната. „В момент като този, когато толкова много е направено за постигане на мир и прекратяване на огъня, само Русия отхвърля всичко това“, коментира той в социалните мрежи.

Атаките често са насочени към украински военни обекти и имат за цел да накарат Украйна да изчерпи запасите си от дронове за прехващане. Украйна заяви, че въздушната ѝ отбрана е свалила по-голямата част от дроновете по време на атаката в сряда, а щетите, които включват няколко склада в западната част на Украйна, са ограничени.

Но при атаките са загинали и много цивилни и те допринесоха за усещането за обсада в украински градове и села, където почти всяка нощ сирените за въздушно нападение карат хората да се крият в бомбоубежища в някои части на Украйна.

Според анализ на украински данни, направен от Центъра за информационна устойчивост, базирана във Великобритания организация, от началото на тази година над 24 хил. дрона са се насочили към градове и села в Украйна. Атаката в сряда включваше повече дронове за една нощ, отколкото през целия юли миналата година.

„Те постоянно поставят нови рекорди“, коментира Юрий Ихнат, говорител на украинските военно-въздушни сили.

Много от най-големите атаки бяха осъществени на фона на нарастващото напрежение между Русия и САЩ. Русия постигна по-ранен рекорд през последните дни след разговор между Тръмп и Путин, който накара американския президент да заяви, че е разочарован от руския лидер, тъй като той не е склонен да прекрати войната.

 

Снимка: Bloomberg LP

 

В сряда Москва се опита да омаловажи последните коментари на Тръмп, които бяха направени по време на заседание на кабинета в предходния ден и включваха твърдението, че много от казаното от руския лидер се е оказало „безсмислено“.

„Ние сме доста спокойни по този въпрос“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по повод критиките на Тръмп към Путин.

Това, което проправи пътя за безпрецедентния мащаб на дроновите атаки, беше споразумение, подписано от Русия през ноември 2022 г. с Иран, за закупуване и производство на ирански атакуващи дронове Shahed на руска територия. Русия е платила 1,75 млрд. долара за технологията, оборудването, изходния код и 6000 дрона, става ясно от неотдавнашен доклад на C4ADS, неправителствена организация, която проучва незаконни мрежи по целия свят.

По това време Москва беше изразходвала голяма част от запасите си от ракети с голям обсег през същата година, а ефективните, но евтини ирански дронове предлагаха алтернативно решение, което позволяваше на Москва да продължи въздушните си атаки. Оценките за това колко струва на Русия производството на един дрон Shahed варират значително, като анализатори в областта на отбраната го оценяват на суми между 35 хил. и 60 хил. долара.

Първите модели бяха доставяни директно от Иран, но Русия също така плати за технологията и с течение на времето усвои различните елементи от производствената верига. В Татарстан, източно от Москва, съоръженията в специалната икономическа зона Алабуга бяха разширени, за да отговорят на изискванията за производство на дронове.

Алабуга се възползва от китайски компоненти, работна ръка, включваща евтини работници, наети от Африка, и логистичните мрежи, които Иран е усъвършенствал по време на дългогодишното си противопоставяне със Запада.

Украински дронове са нанесли няколко удара по съоръжението, но Русия е успяла да продължи работата. Представители на разузнаването в Киев твърдят, че оттогава част от производството е прехвърлено в други съоръжения в страната.

За Русия местното производство на дронове е начин да намали зависимостта си от Иран предвид бомбардировките на Израел над Иран миналия месец и изчерпването на запасите от дронове на Иран в резултат на ответните удари срещу Израел.

Адаптациите на Москва също са подобрили оригиналния дизайн на Иран, като са ги направили по-бързи и по-тихи. Това е увеличило маневреността им и е помогнало за максимизиране на щетите.

Украински официални представители твърдят, че Русия в момента произвежда над 5000 дрона с голям обсег и примамки всеки месец, като някои от тях могат да прелетят 2500 км до целта си. Това е позвоило на Москва да наводни украинското въздушно пространство с летателни апарати.

Украйна отговаря на заплахата, като излита с изтребители и хеликоптери, разгръща електронни средства за заглушаване и мобилни екипи за противовъздушна отбрана на земята и все по-често използва дронове, чиято задача е да прехващат руските боеприпаси, летящи в небето.

„Използваме всички ресурси, с които разполагаме“, заяви Ихнат.

В същото време Русия редовно променя собствената си тактика, за да нанесе максимални щети. Целта на страната е да принуди Украйна да изразходва ценни ракети прехващачи за сваляне на дронове примамки, които приличат на обикновените дронове Shahed, но не носят полезен товар. Русия разполага със стотици от тези дронове имитации, за да отвлече вниманието на украинската противовъздушна отбрана от реалната заплаха, твърди Киев.

Украинските противовъздушни сили, от своя страна, стават все по-добри в разпознаването на тези примамки, като забелязват фините разлики в звука, външния вид и траекторията им, казва Ихнат. Той отбеляза, че Украйна се стреми да ги деактивира, като използва само електронна война, настройвайки се на радиочестотата, която ги управлява.

Атаките с дронове са двупосочни. Москва заяви, че Украйна изстрелва десетки свои боеприпаси към руска територия всеки ден, като твърди, че някои от тях поразяват цивилни райони.

Властите в руския град Курск заявиха, че четирима цивилни са били убити, а седем – ранени, при атака с дрон на плаж в града във вторник вечерта. Видео, публикувано от руските правоохранителни органи, показа служител, който претърсва останките на унищожен дрон.

Станете почитател на Класа