NBC: САЩ са разработили по-сложен план за удар по Иран

NBC: САЩ са разработили по-сложен план за удар по Иран
  • Written by:  classa***
  • Date:  
    18.07.2025
  • Share:

Настоящи и бивши американски служители, твърдят, че САЩ са разработвали "по-сложен“ план за удар по шест ирански цели в операция, която може да продължи няколко седмици. Това съобщава NBC, позовавайки се на анонимните източници.

В нощта на 22 юни Съединените щати нанесоха удари по три ирански ядрени обекта в Натанз, Фордоу и Исфахан. Атаката, според Вашингтон, е била предназначена да унищожи или сериозно да навреди на ядрената програма на Иран. В същото време, според NBC, преди атаката е била проучвана възможността за поразяване на три други цели в Иран.

"Централното командване на САЩ е разработило много по-сложен план за удар срещу Иран, който може да включва атака на три допълнителни обекта в операция, която може да продължи няколко седмици, а не само за една нощ“, съобщава уебсайтът на телевизионния канал, позовавайки се на източници.

Според няколко от събеседниците на канала, президентът на САЩ Доналд Тръмп е отхвърлил плана, защото той противоречи на желанието му в международната политика да не се "задълбочава“ в конфликти в чужбина.

В нощта на 13 юни Израел започна операция срещу Иран, обвинявайки го в изпълнение на тайна военна ядрена програма. Целите на въздушните бомбардировки и нападенията на саботажни групи са били ядрени съоръжения, генерали, видни ядрени физици и въздушни бази.

Иран отрече обвиненията и отговори със собствени атаки. Двете страни си разменяха удари в продължение на 12 дни, а Съединените щати се включиха, извършвайки еднократна атака срещу ядрените съоръжения на Иран в нощта на 22 юни. След това Техеран нанесе ракетни удари по американската база Ал Удейд в Катар вечерта на 23 юни, заявявайки, че иранската страна не възнамерява да ескалира допълнително.

Тогава президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази надежда, че ударът по американската военна база в Катар е "изпуснал парата“ и че пътят към мир и хармония в Близкия изток вече е възможен. Часове по-късно той обяви, че Израел и Иран са се споразумели за примирие, което "формално ще сложи край на 12-дневната война“.

Станете почитател на Класа