„Законът е врáта у поле" - казва шопът и с тази без съмнение живописна метафора сублимира не само разпространения манталитет, но и културно-историческото минало на страната. Столетия наред българите живеят в селски общности, където писаните закони нямат особено значение. Първо, защото законите са създадени от една по определение враждебна власт („турците") и второ - защото в тези общности важни са съвсем други правила и йерархии. В родово-общинно устроената селска общност роля играят най-вече роднинските отношения и властови конфигурации, там тежи не общозадължителното правило, а традицията и решението на старейшината. Още една българска „народна мъдрост" образно описва ситуацията: „Бог високо, цар далеко". Преведено на съвременен език, това означава: „Важното е ние някак да се оправим, моралът и законът нямат значение".
Историческото изоставане на България
Когато в Европа започват да възникват градовете, а законите постепенно се превръщат в инструмент за регулиране на все по-сложните отношения между класите, прослойките, гилдиите и различните общности, в днешна България (пък и навсякъде околовръст) все още властват нормите на задругата. За всичко това е писано много, така че ще го съкратя до извода: историческото изоставане очевидно не може да се навакса толкова бързо.
Александър Андреев
Александър Андреев
Само „будалите" минават през вратата в полето - това светоусещане може да се нарече и „правен нихилизъм", но в същината си то не толкова отрича законите, колкото не разбира предназначението им. „Да, законите са важни", мисли и казва средностатистическият българин, „но за мен те са разтегливи. Да ги спазват другите!". И още: „Спазвам закона, ако ми е удобно. Ако не ми е удобно - какъв е тоя закон тогава? Хич не ми трябва!". А законите всъщност са създадени включително и с такава цел: да бъдат неудобни за част от хората. Те регулират отношения, тоест - няма как да са удобни за всички.
Предмодерност и бели лястовици
Върховенството на закона и взаимното доверие са темелите на днешния ЕС. Европейците са си „отгледали" тези ценности, заплащайки със столетия ужасяващи кръвопролития, несправедливости, борби и усилия. Българите са се закачили само периферно към този мъчителен опит. Поради това в днешна България върховенството на закона и доверието са бели лястовици, в чиято реалност малцина вярват истински. Българите вярват по-скоро в „изконните ценности на българското село". И точно тази предмодерност ги прави толкова дезориентирани и нещастни в съвременния свят.
Най-четени статии:
-
Украинката Лиза, която в момента е в бежански лагер в…
-
Украинският политик Петро Андрюшченко съобщи, че Русия вече изпитва огромни…
-
Руските сили засилиха атакуващите си операции в Запорожка област и…
-
Град Покровск в Донецка област е паднал и е на…
-
Израелският президент Ицхак Херцог съобщи, че е получил днес писмо…
-
Корупционният скандал в украинската енергетика се задълбочава. Президентът Володимир Зеленски…
-
Украинската армия обяви, че е оттеглила войските си от близост…
-
Русия е готова да възобнови преговорния процес с Украйна в…
-
Зеленски наскоро посети Херсон и не пропусна да направи селфи…
-
Ситуацията в Хуляйполе и Олександривка в Запорожката област се влошава…
от нета
-
Случвало ли ви се е да реагирате инстинктивно, без изобщо…
-
Високо в перуанските Анди се намира място с приблизително 5200…
-
В днешния свят почти всяко семейство вероятно притежава кола. Това високо…
-
На пръв поглед изглежда като обикновено парче плат, случайно оставено…
-
В дълбините на Родопите, близо до село Крибул, се намира…
-
Европа не е просто континент, потънал в история – тя…
-
Модната индустрия обича неочакваните възраждания на тенденциите. Отличен пример за…
-
Плейминетката Светлана Василева показа физическите следи от последната разправия с новия й…
-
Американка си взе за съпруг мъж, който е 26 години…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Финансовите…
