Обмисляме вместо природен газ да използваме алтернативни суровини

Васил Александров, председател на борда на директорите на „Агрополихим“

На всеки три месеца се играе подобен театър с цената на природния газ. От „Булгаргаз“ искат една зашеметяваща цена, от ДКЕВР я намаляват, но тя не става „поносима“. Така хората остават с убеждение, че нещо се прави по въпроса, но реално не е така. Ако погледнем в по-общ план, тази ситуация ще продължи да се повтаря и изход няма. Пазарът наистина трябва да се демонополизира. И твърдението, че „Овергаз“ може да внася директно гориво, не е решение, защото компанията и сега продава на „Булгарагаз“ на входа. В този случай ще се смени монополът на „Булгаргаз“ с монопола на „Газпром“. Който и да иска да ни доставя газ отвън в момента, трябва да мине през „Исакча“, която реално е собственост на „Газпром“.
На страната ни са нужни междусистемни газови връзки и първата трябва да бъде реверсивната връзка от турската газопреносна мрежа до българската станция „Лозен“. Турците доста са напреднали в своята диверсификация, така че дори и от тях да се купува горивото, то ще бъде значително по-евтино от сегашните ни доставки.
Ако искаме да запазим добрите си отношения с Русия, можем да договорим доставките да идват по „Син поток“. Това ще бъде със значителни транспортни разходи, но отново ще бъде по-евтино. Защото турците купуват газа оттам на 220 долара за 1000 куб. м, докато при нас сега той струва близо 340 долара за 1000 куб. м. В този случай каквато и транспортна такса да поискат турците, цената в крайна сметка пак ще бъде по-ниска от сегашната.
В момента от „Булгаргаз“ обещават да има газови връзки до 3 г. Като поскъпнат произвежданите торове, земеделците няма да ги купуват, защото ще се оскъпи и тяхната продукция. Това е една верига, която рефлектира като цяло върху БВП на страната.
Затова в момента обмисляме възможността да си осигурим алтернативни източници на суровината и да спрем използването на природен газ. Това ще намали обема на доставките на „Булгаргаз“ с 600 млн. кубика годишно. На нас крайната продукция ще ни струва около 3 пъти по-евтино, отколкото, ако влагаме газ.

Станете почитател на Класа