1% от българите ползват мобилен интернет, 30% имат връзка с мрежата

Моника Стоянова
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Около 1% от населението на България използва мобилен интернет, докато в страните от ЕС този процент е 4,2. Около 30% от българите имат достъп до мрежата в момента. През 2005 г. са били около 25%, а през 2008 г. - 28,5 на сто. Данните бяха изнесени по време на кръгла маса за конкуренцията на пазара на телекомуникационни услуги и бъдещето на широколентовия интернет.
Около 10% от българите имат достъп до широколентов интернет, докато в региона мрежата ползват 11,6 % , а в Западна Европа - 27,6% от населението.
На българския пазар на мобилни услуги има много силна конкуренция между участниците. 121,9 % е средното проникване на мобилни телефонни услуги в ЕС, а в България процентът е близо 140 %, което означава, че повечето от българите разполагат с поне 2 телефона.
Два пъти по-ниски са цените за разговори по мобилен телефон в границите на един оператор в сравнение с останалите страни от ЕС. Сред най-скъпите обаче остават разговорите между различни телекомуникационни оператори.
„Цените за роуминга ще продължат да падат и към 2015 г. може да достигнат почти до нула. Поевтиняването на този тип услуга е политика на ЕК, която ще продължи“, каза Зинаида Златанова, ръководител на представителството на ЕК в България. Тя обясни, че икономиката на бъдещето се нуждае от дигитализация.
Информационните технологии у нас са сред приоритетите на правителството. Затова ние ще направим всичко възможно всеки българин да има лесен и бърз достъп до интернет, обеща зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов. Това обаче не е причина държавата на всяка цена да отделя огромни ресурси. Необходимо е проблемите в сектора да се решават компетентно и последователно.
Друг приоритет на кабинета е ефективно да започне усвояването на европейските средства, насочени за подобряване на широколентовия достъп, каза още Русинов. Той допълни, че 40 млн. лв. са заделени за изграждане на мрежи за широколентов достъп до интернет в слабо населените и отдалечените райони на страната по Оперативна програмата „Регионално развитие“. Скоро ще започне проектът, след реализацията му около 500 хил. българи от малки селища ще имат достъп до интернет. Сред районите, в които той ще бъде реализиран, са Първомай-Димитровград-Минерални бани с общо население 19 800 и 22 000 жители, Велики Преслав- Върбица-Смядово и Дългопол с между 20 300 и 21 000 души.
„Държавата трябва да подобри нормативната уредба в сектора, да има ясна координация между всички участници на пазара, да се премахнат бариерите пред операторите, както и компаниите да бъдат насърчавани да инвестират средства“, каза Русинов. Вече се водят разговори с ресорните ведомства Законът за електронните съобщения да бъде променен. В разговорите ще бъдат включени и представители на операторите, за да дадат препоръките си.
Между 1 и 3 години отнема узаконяването на комуникационната инфраструктура в общините, а за някои по-отдалечи райони възвръщаемостта от инвестицията в тях е около 20 години, коментираха участници в дискусията.

Станете почитател на Класа