Бойко Борисов: АЕЦ "Белене" е изключително важна за България

„Класа“

Строителството на АЕЦ „Белене“ и на газопровода „Южен поток“ са изключително важни за България, е казал българският премиер Бойко Борисов пред руската агенция ИТАР-ТАСС. Според Борисов е важно да се построи втората атомна централата, защото през 2020 г. у нас ще има проблеми с тока, а в Турция ще имат вече четири АЕЦ-а. „От цялото си сърце подкрепям проекта АЕЦ Белене“, е заявил Бойко Борисов. Той е потвърдил пред руската агенция, че преговорите за влизане на германски инвеститори в проекта са в заключителен етап. Очаква се компанията да дойде от Бавария, където последно води преговори българското правителство. Министър-председателят Бойко Борисов поддържа добър диалог и с руския си колега Владимир Путин. Според Борисов енергийните проекти ще бъдат успешно реализирани с изключение на петролопровода „Бургас-Александруполис“.
Строителството на терминал за втечнен природен газ на руското Черноморско крайбрежие може да стане реална алтернатива на „Южен поток“, писа във вчерашния си брой в. „Независимая газета“. Това ще позволи на руската „Газпром“ да бъде по-гъвкава енергийна компания и да заема значителен дял на световния пазар на втечнен природен газ. Ситуацията в региона рязко се влоши след идването на власт в България на правителството на Борисов, което практически замрази всички енергийни проекти с Русия. И въпреки че официалните данни са за успешно решаване на всички проблеми, свързани с „Южен поток”, трудно може да се повярва, че в бъдеще България ще бъде пълноценен участник в руския проект, твърди изданието.



С 30,5% повече твърди горива са произведени за година

Производството на твърди горива през август т.г. е нараснало с 30,5% на годишна база, сочат данните на НСИ. За периода се е увеличило и производството на природния газ с 14%, а ръст има и при добива на електроенергия, който е повече с 24 на сто. Статистиката отчита намаление в производството на пропан-бутан с 43,8%, на безоловен бензин с 2,3% и на дизелово гориво с 32,9%.
Доставките на пропан-бутан през август спрямо юли 2010 г. пък нарастват с 25% до 30 хил. т, на дизеловото гориво - с 58,6% до 111 хил. т, а доставките на ток имат ръст от 4,4%, или 2584 гвтч. При синьото гориво доставките за месец са се увеличили с 8,1% и са достигнали 147 млн. куб. м. Намаляват доставките на твърди горива с 3% до 2,742 млн. т и на безоловен бензин с 2% до 50 хил. т.

Станете почитател на Класа