Брюксел въвежда горна граница за агросубсидиите

„Класа“

Агросубсидиите за земеделските производители в ЕС ще останат, но ще бъде въведена горна граница, за да може да бъдат по-ефективни. Това каза вчера еврокомисарят по земеделие Дачиан Чиолош, който представи пред ЕК новата рамка на реформата в Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС за следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г.
Той допълни, че се предлага по-проста система за дребните земеделски стопани, която ще им помогне да се интегрират по-добре в ОСП. По думите на Чиолош ЕК предлага също така да има допълнителна финансова помощ за стопаните, за да имат стимули да работят в по-малко облагодетелстваните райони.
Реформата на селскостопанската политика в ЕС е насочена към превръщането на европейското земеделие в по-динамичен и по-конкурентоспособен сектор, който също така ефективно допринася за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“. Според Чиолош е важно ОСП да стане „по-екологична, по-справедлива, по-оптимална и по-ефективна“.
Производството на достатъчно храни е главното предизвикателство пред селското стопанство в Евросъюза. Възможностите за реформа на ОСП са три и те са в резултат от дебатите, проведени до този момент. Става дума за
сигурността на доставянето на храните, за управлението на природните ресурси и за териториалния баланс. Очаква се в средата на следващата година ЕК да предложи законодателен акт за промяната на ОСП.
„Равнопоставеността и балансът ще са нови критерии в новата ОСП“, каза още Чиолош. Той допълни, че политиката за развитие на селските райони ще продължава да се прилага както досега, т. е. остава подкрепата чрез инвестиции, иновации за борба с измененията на климата. Ще се насърчават стопаните, които опазват околната среда.
В момента ЕС се стреми да осигури излизане от кризата. Механизмите за управление на пазара трябва да бъдат обновени и опростени, за да бъдат по-добре ориентирани. Чиолош беше категоричен, че ОСП все още не е детайлизирана, но трябва да насочи фермерите накъде да вървят. Може да се наложи бюджетът за ОСП да бъде намален, но това вече е въпрос на политически избор на обществото и не се свежда до желанието на ЕК, каза еврокомисар Чиолош.

Станете почитател на Класа