Вътрешното търсене в България се възстановява, инвестициите нарастват, но безработицата остава опасно висока на ниво от 12.3% и едва ли ще падне под 9-10% през следващите години. Това са констатациите и прогнозите в месечния икономически анализ на "Райфайзенбанк" (България) ЕАД на статистическите данни, публикувани към края на юли.
"На фона на представянето на останалите икономики в ЕС показателите в България са повече от задоволителни. Притеснителен остава фактът, че безработицата продължава да е висока, независимо от възстановяването на вътрешното търсене", коментира главният икономист на банката Калоян Ганев. Според него може да се очаква известно подобрение през втората половина на годината, ако икономиката и в частност услугите, които са най-големият сектор, продължат да се развиват както досега. Все пак по думите на експерта "и през следващите години, обаче, едва ли ще видим безработица, по-ниска от 9-10%".
В публикацията са отчетени по-благоприятните развития в сравнение с първите месеци на годината в ключови сектори на българската икономика – повишават се оборотите в услугите, на положителна територия преминава строителната продукция. Анализаторите на банката отбелязват, че за пръв път от началото на 2008 г. има нарастване на разходите на фирмите за дълготрайни материални активи.
Експертите обясняват скока на инфлацията до 1.5% на месечна база през юли с повишението на цените на електроенергията и топлоенергията, но и с очакванията за нарастване на храните на международните пазари. Последното обаче според тях може да повлияе положително на износа на България.
Емисията на 950 млн. евро държавен дълг под формата на еврооблигации е довела до повишаването на фискалния резерв до 7.1 млрд. лв. Повишили са се и активите на валутния борд, които вече покриват 192.9% от паричната база (банкноти и монети в обращение и резерви на банките).
Излишъкът от 271.5 млн. евро по текущата сметка на платежния баланс е обяснен със значителното намаление на нетното изтичане на доход от страната до едва 29.9 млн. евро. Независимо от нарастването на вноса заради подема във вътрешното търсене, износът също регистрира добър темп на нарастване на годишна база (10.7%).
Най-четени статии:
-
Най-малко 78 души бяха убити в неделя при нови израелски…
-
След като САЩ спрат доставките на оръжия и боеприпаси, Украйна…
-
Колумбийският президент Густаво Петро обяви стартирането на процеса на присъединяване…
-
Конгресът на САЩ може скоро да затегне антируските санкции, ако…
-
Атаката на радикалното палестинско движение Хамас срещу Израел на 7…
-
Членовете на руската делегация на преговорите с Украйна са професионалисти…
-
Русия и Украйна може да приемат предложението на папа Лъв…
-
Великобритания и ЕС ще обявят споразумение за задълбочаване на партньорството…
-
Министър на отбраната на Сирия Мурхаф Абу Касра даде на…
-
Европа е далеч от разговори за разполагане на войски в…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Всяка жена е различна, но в този текст е събрана…
-
Популярната певица Атижа, която се прочу с участието си в…
-
Отслабването не винаги означава усилено натоварване във фитнеса или следване…
-
В епоха, в която инфлацията диша във врата ни, а…
-
Жители на селища от планинските райони на Великотърновска област споделят,…
-
Нагло посегателство на възрастен мъж с педофилски наклонности към 13-годишно…
-
Бившият национал Георги Йомов очевидно е решил да се отдаде…
-
На 17 декември 2017 година, малкият град Момчилград се събуди…
-
Над 500 хиляди евро награда и 150 хиляди евро оперативни…