България разчита на Пекин за инфраструктурните проекти

Държавата ни разчита главно да привлече големи китайски инвеститори в инфраструктурните проекти, съобщи транспортният министър Данаил Папазов по време на визитата си в Китай.
 
Според него с китайски капитали могат да се изградят тунелът "Петрохан", магистрала "Черно море", жп линията от Варна до София. Освен това се търси доставчик на нови вагони за БДЖ, съобщава БНР.
 
"Ние се интересуваме изключително много от доставката на вагони за БДЖ, последващ ремонт и представените на европейския пазар, което за нас би било много изгодно. Такива разговори предварително са водени няколко пъти и се надявам тук да доразвием тази тема", каза Папазов.
 
Придружаващите официалната делегация бизнесмени се надяват да заинтригуват китайския пазар за родното розово масло, вино, храни и туризъм.
Родният бизнес иска да намери нови партньори и да стъпи на големия китайски пазар. Директорът на Агенцията за малките и средни предприятия Евгени Иванов казва, че Китай е огромен и бързо развиващ се пазар, от който страната ни трябва да се възползва.
 
"Малка страна сме, но в същото време имаме преимущества, като българското розово масло", смята Евгени Иванов.
 
Освен розовото масло можем да продаваме вино и храни в Китай, да предложим туристически маршрути, строителство, фармация, застраховане. След Чунцин бизнесмените ще представят своите продукти и пред потенциални партньори в Пекин.

Станете почитател на Класа