Правителството ще подпомогне с близо 19 милиона лева производителите на плодове, зеленчуци, маслодайна роза и с винени лозя. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на среща с представителите на браншовите организации от сектор „Плодове и зеленчуци", в която участва също министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
Помощта от Министерския съвет се отпуска като de minimis за покриване на загуби заради сушата и на допълнителни разходи във връзка с пандемията от COVID-19. Потенциалните бенефициенти са близо 25 000.
„Виждате пандемията в цяла Европа какво прави. Следващите месеци ще бъдат критични за света, не само за България. Важно е сега по най-бързия начин да подпомагаме секторите, които могат да загинат", изтъкна министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че ще се търсят допълнителни възможности за кредитиране на стопаните от сектора, пострадали от пандемията от COVID-19, при изключително благоприятни условия през Българската банка за развитие.
Министър Танева информира премиера Борисов и представителите на бранша, че в средата на месец август ще бъде отворен и приемът по извънредната мярка COVID-19 от Програмата за развитие на селските райони. По нея ще могат да кандидатстват всички земеделски стопани. Стойността на подпомагането ще е в размер на 106 милиона лева.
В хода на срещата беше обсъдено прилагането на мярката 60 на 40, за да се подпомогне постоянната заетост на работниците в бранша. А от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните благодариха на министър-председателя Борисов за подсигуряването с вода за напояване от язовир Ястребино за нуждите на малинопроизводителите, засегнати от сушата.
Премиерът отбеляза, че правителството продължава да работи усилено за справянето с последиците от коронавируса в името на запазването на здравето, живота и поминъка на българите.
Най-четени статии:
-
Сега, когато съветските, британските и американските войски принудиха армията на…
-
Това никога не се е случвало преди: Владимир Путин свика…
-
След като Русия два пъти обяви кратко примирие, западните „миротворци“…
-
Очевидно прекратяването на огъня не важи за Сумската област, откъдето…
-
Руският президент Владимир Путин предложи преки преговори за мир с…
-
Русия не е готова за сключване на мирно споразумение с…
-
Година след ожесточените боеве в Харковска област, град Волчанск е…
-
Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун се подигра с…
-
Преместването на руските бомбардировачи в Сибир показва загриженост на фона…
-
Лидерите на Обединеното кралство, Франция, Германия и Полша предупредиха Владимир…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят Ви приканва…
-
98-годишният Кен Търнър, ветеран от Втората световна война, се завърна…
-
Летните горещини са идеалното време за мъжки къси панталони, а…
-
Лягането с празен стомах може да изглежда като безобидна или…
-
Преди десетилетие светът беше запленен от поразителните сини очи и…
-
Година след раждането на дъщеричката им Борислава Николай Михайлов и…
-
Картината на Фердинанд Валдмюлер „Очакваният“, нарисувана преди повече от 160…
-
Истинската елегантност не винаги крещи за себе си, а луксът…
-
Жителка на столичния квартал „Манастирски ливади“ отправи тревожен сигнал в…
-
Фолкпевицата Мария май трудно може да остане сама или поне…