София е на пето място в света по ниво на незаети офис площи към декември 2010 г. според глобално проучване на консултантската компания Colliers International. Отчетеното равнище на свободно пространство в столицата ни се е увеличило до 25,4% (около 335 хил. кв. м.) в края на миналата година при 17,9%, измерени 12 месеца по-рано. С нарастване на нивото на незаетост от 440 базови пункта от юни до декември София се нарежда отново на пета позиция и по темп на нарастване на свободните площи.
„Победителят“ в проучването на компанията е столицата на Саудитска Арабия – Ел Рияд, където са регистрирани най-високите нива – 40%. На второ място е друг арабски град – Дубай, където равнището е 35%. На трето място е Феърфийлд, Калифорния, където стойностите показват 26,6% незаети офиси. Преди нас е унгарският Будапеща с 25,7% свободни площи. На другия полюс се намират Риджайна, Канада, където нивото на незаетите офиси е едва 1,3%, Рио де Жанейро с равнище от 1,6% и Женева с 2,5%.
София се нарежда на 12-о място в света, сред 50-те града с най-голям обем строителство на офис площи. Около 715 хил. кв. м офиси са били в процес на изграждане към декември 2010 г. Тези стойности са съизмерими с тези в китайската столица Пекин и индийския град Ченай, които са непосредствено преди и след нашата столица. При тях площите в строеж са били съответно близо 790 хил. кв. м и около 705 хил. кв. м. Начело е Шанхай с приблизително 3,5 млн. кв. м, Москва е следващ с 2,8 млн. кв. м, трети се нарежда виетнамският Хошимин с 2,7 млн. кв. м.
По отношение на нивата на наемите за офиси София е извън 50-те най-скъпи места на планетата през декември 2010 г. Лидер е Хонконг, където рентите са били почти два пъти по-високи от тези в лондонското Сити. Ръстът на наемите в този азиатски град е бил над една трета през цялата 2010 г. в сравнение с година по-рано. Припомняме, че в София през втората половина на миналата година офертните цени за офиси клас А бяха средно около 13 евро за кв. м в идеалния център, около 11 евро за широкия център и 9 евро в покрайнините на столицата.
Прогнозите за 2011 г. са за продължаване на растежа, но скорошното покачване на цените на енергията и геополитическото напрежение в Близкия изток и Северна Африка са причина за притеснение, каза Рос Мур, главен икономист от САЩ. Според него повечето региони са показали сигнал, че най-лошото от световната финансова криза е отминало и наемателите се завръщат на пазара с подновен апетит за офис площи.
Най-четени статии:
-
Украинските ученици преминават военна и идеологическа подготовка по време на…
-
Журналистът Чей Буз разкритикува изявлението на Владимир Зеленски след загубата…
-
Нелегитимният лидер на киевския режим Владимир Зеленски ще взриви атомната…
-
Британската контраразузнавателна агенция MI5 прекара повече от 20 години в…
-
Западна Европа все повече прилича на Франкфурт, който стана първият…
-
Заплахите на американския президент срещу Русия повдигат въпроси за това…
-
Владимир Зеленски е изгоден за всички чуждестранни и местни сили…
-
САЩ въвеждат нови мита – но не от 1 август,…
-
На Източния фронт руските въоръжени сили продължават методично да трупат…
-
Сенаторът Линдзи Греъм, без да иска, разкри истинските намерения на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Не всяка връзка върви по мед и масло – и…
-
Най-малко 25 млади мъже са починали в Южна Африка по…
-
Видеоклип, качен в социалните мрежи и изглеждащ като запис на…
-
Разположени дълбоко в сърцето на величествената Рила планина, Бохемските водопади…
-
Докато едни виждат пълни плажове и барове през петък и…
-
Когато мислите за сърдечно-съдови проблеми, може да ви дойдат на…
-
Ръцете са една от най-мръсните части на човешкото тяло. Колкото…
-
Пловдивчанин откри скъпи слънчеви очила, а след това го вкараха…
-
Яйцата не са свързани с риск от сърдечно-съдови заболявания, заключи…