Можем да очакваме жилищните цени да се понижат допълнително с до 10% в началото на 2010 г., в случай че банковото кредитиране продължи да се забавя с темповете от последните 3 месеца, а притокът на външни капитали остане слаб. Това показва анализ на "Индъстри уоч" за финансовото състояние на българина. Стойността на градските жилища, притежавани от домакинствата, намалява с 6 млрд. лева за тримесечие, като достига 105 млрд. лева към септември 2009 г. По този начин съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) се свива съществено - до 139 млрд. лева през третото тримесечие на 2009 г.
От „Индъстри уоч“ уточниха за „Класа“, че спадът от началото на годината е 37 млрд. Добрата новина е, че темпът на понижение на цените на предлагане и на пазара на жилищата постепенно се забавя. Варна e градът с най-скъпи жилища, като разликата между цените там и в София продължава да се разширява.
Най-значим спад - от 28% годишно, е отчетен при едностайните луксозни апартаменти. Противно на очакванията на някои анализатори, кризата доведе до намаляване на разликите между цените на апартаментите във високия и ниския ценови сегмент, отчитат експертите.
Покупателната сила на средната заплата, измерена в жилищна площ, се повишава с 55 на сто за последните 12 месеца - до нива, характерни за 2004 г.
Задлъжнялостта на домакинствата в България е все още близо два пъти по-ниска в сравнение със страните от еврозоната, показва още анализът на "Индъстри уоч". Растежът на финансовото богатство се забавя до 2% годишно, или 800 млн. лв., до 34,3 млрд. лева през третото тримесечие на 2009 г. Нетното финансово богатство, отчитащо и задлъжнялостта на населението, нараства с 3,5 на сто спрямо година по-рано, отчасти и поради забавянето на банковото кредитиране, посочва Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри уоч".
Домакинствата продължават да избягват рисковите инвестиции, като акции и вложения във взаимни фондове, за сметка на вложенията в нискорискови активи, като депозити и пари брой, които представляват почти 90 на сто от финансовото богатство.
Каре: Имотите у нас са загубили 28% от стойността си
България е четвърта по спад на цените на жилищата, като за последната година те са загубили 28%. През последното тримесечие цените у нас са намалели с 5%. Това съобщи сайтът Profit.bg, като цитира Knight Frank Global House Price Index. Цените на жилищата през третото тримесечие на 2009 г. растат в повечето от страните, като ръстът достига 70% в част от локациите. Израел остава най-добре представящият се имотен пазар с двуцифрен годишен ръст (13.7%). Дубай е в дъното на класацията със спад от 47% въпреки минималното възстановяване от 1,2% през последното тримесечие.
Най-четени статии:
-
Министърът на външните работи на Южна Корея Чху Хьон разговаря…
-
От "мъртва икономика“ към "Мъртва ръка“, публичната словесна битка между…
-
Германският министър на външните работи Йохан Вадефул продължава днес двудневната…
-
Командването на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) се опитва да…
-
Ексхумацията на телата на съветски войници в Лвов на „Хълма…
-
Руският пропагандист Fighterbomber (истинско име Иля Туманов) проведе анкета сред…
-
От вечерта и през цялата нощ руските сили отправят към…
-
Израелските въоръжени сили бомбардираха най-голямата фабрика за прецизни ракети на…
-
Бойци от украинските въоръжени сили застреляха местни жители и убиха…
-
Записите на разговорите между Тимур Миндич, съсобственикът на студио „Квартал…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят ви приканва…
-
Светлинният меч на Дарт Вейдър от „Междузвездни войни: Империята отвръща…
-
Временният ръководител на американската космическа агенция НАСА Шон Дъфи описа…
-
Открит е нов вид пръчковиден скакалец, който може да се…
-
Въпреки че Шон "Диди" Комбс бе признат за виновен по…
-
Домакините прекарват доста време в кухнята, и то доста от…
-
Днес, на 31 юли, в Обединеното кралство, САЩ, Австралия и…
-
Динята като средство за отслабване е нова тенденция, която бързо…
-
Семейството на Влади Ампов – Графа посрещна с вълнение специален…
-
Дигитален кантар стана неочакван ключ към разкриването на изневяра, съобщава…