Министърът на финансите Симеон Дянков заяви вчера, че за БАН ще бъдат отпуснати всичко на всичко 54 млн. лв. за 2012 г. и това е последната му дума. Този бюджет е с 5 млн. лв по-малко в сравнение с тази година, която бе обявена за бедствена в Академията. От БАН са категорични, че им трябват поне 90 млн. лв., за да съществуват. (стр.4)
До къде води липсата на пари показва и движението на кадри. За 2011 година средно по 45 учени месечно са напускали структурите на академията. Въпросът е: това ли е наистина целта?
Аргументите на министерството на финансите са ясни – трябва реформа, при която повече пари да идват от проекти и бизнеса. За проекти, обаче трябва по-модерно мислене и справяне със съвременната бюрокрация, а млади учени в БАН, които могат да свършат тази работа, едва ли има достатъчно. Не случайно Дянков се обръща към хората от академията с неуважителното „феодални старци“. Явно и той така разбира проблема на БАН. Остава проблемът как може да привлечеш млади хора със заплати от рода на 370 – 400 лева и да очакваш те да се занимават с наука?
Изглежда, че системата за провеждане на реформата е сбъркана. Би трябвало не да се режат постепенно субсидиите до пълно задушаване на Академията, а да се дават пари срещу реални реформи под наблюдението на правителството. Политиците ни не трябва да забравят, че са подписали Лисабонската стратегия, според която страните в ЕС трябва да отделят по минимум 1% от БВП за развитието на науката, а у нас тези средства продължават да се режат. Така, че ако искаме да имаме млади професори, както в модерния свят, е крайно време да се отпуснат пари за това.
Най-четени статии:
-
Преди известно време на Сумско направление се появи 2-ра Галицка…
-
Руските войски напреднаха повече във вътрешността на източноукраинския град Покровск…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вярва, че украинският конфликт може…
-
Дните на Николас Мадуро като президент на Венецуела са преброени,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви пред CBS News, че…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увери, че дори не обмисля…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в интервю за CBS…
-
Съединените щати възнамеряват да разрешат зависимостта си от китайските доставки…
-
Руските и китайските лидери Владимир Путин и Си Дзинпин са…
-
Протестиращи и привърженици на управляващите в Сърбия се сбиха на…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Първата ноемврийска седмица…
-
Светльо Витков изригна срещу чалгата и срещу това, че…
-
Чудили ли сте се някога как президенти, милиардери и звезди…
-
Британският актьор Идрис Елба и съпругата му Сабрина са били…
-
Скандалният северномакедонски шоумен Боян Йовановски, по-известен като Боки 13, не…
-
Водещата на „Биг Брадър“ Александра Богданска сподели с феновете си…
-
Пред Мариян Станков – Мон Дьо, шеф Андре Токев споделя…
-
Биляна Йотовска показа нагледно защо е смятана за една от…
-
Феновете на Преслава отново заподозряха, че любимата им звезда очаква…
-
Американският рапър и продуцент Пи Диди беше заснет в двора…
