Женева ще изпревари Лондон като най-важния световен център за търговия с физически енергийни суровини, включително петрол, тъй като водещите компании пренасочват десетки трейдъри към Швейцария, информира FT, цитиран от profit.bg, позовавайки се на мненията на ръководни лица от индустрията.
Това пренасочване заплашва водачеството на британската столица при търговията с физически петрол и петролни продукти, с което тя се сдобива в края на 80-те години на миналия век. Оплакванията от страна на финансовата индустрия по отношение на по-строгия регулационен режим, по-високите данъци и слабата транспортна инфраструктура на Лондон също нарастват.
Според Женевската асоциация за търговия швейцарският град в момента заема заедно с Лондон първото място в Европа по търговия на петрол. Ръководители на компании от индустрията обаче казват, че везните се накланят в полза на швейцарския град.
Третата най-голяма компания за търговия с петрол в света Trafigura прехвърля една четвърт от базираните си Лондон служители в Женева, в това число трейдъри и продавачи. Търговската къща има близо 300 служители във Великобритания, но около 80 от тях ще се преместят в Женева.
Най-голямата компания за търговия с енергийни суровини света Vitol мести около 25 трейдъри на природен газ от Лондон в Женева. Компанията, която скоро ще осъществи преместването, има около 200 служители в Лондон.
Петролният гигант BP също намалява размера на подразделението си за търговия в Лондон, което е най-голямото в града.
Женева и Лондон се борят за надмощие в търговията с физически енергийни суровини от първата петролна криза през 1973-1974 г. В средата на 80-те години Лондон започва да взема превес и до 90-та година британската столица вече изпреварва Женева.
Лондон остава световен търговски център и е дом на петролното подразделение на най-голямата компания за търговия със суровини в света Glencore, както и на търговските подразделения на BP и Shell, както и на подразделенията за търговия с петрол на банки като Morgan Stanley.
Настоящият отлив от Лондон обаче е част от една по-голяма тенденция търговските къщи да започват дейност в Женева. Това важи особено за новите поколения трейдъри, като Gunvor и Mercuria, които са четвъртата и петата най-голяма компания в света по обем на търговия. Подразделенията за търговия на Total и Lukoil са базирани в швейцарския град от години.
В разширяване си като център за търговия Женева се сблъсква и с някои проблеми. Ръководителите на компании за търговия с петрол се оплакват от липсата на офис площи в града.
Най-четени статии:
-
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте отправи остро и грубо…
-
Според „Ню Йорк Таймс“, НАТО не е включило никакво споменаване…
-
Тръмп говори за трудното положение на „просрочения“ президент на Украйна…
-
Номинираният от президента на САЩ Доналд Тръмп за поста началник…
-
Както самото име подсказва, Западна Сахара заема най-западните части на…
-
Американските въздушни удари срещу Иран изискваха твърд отговор от Иран.…
-
12-дневният конфликт между Израел и Иран приключи с посредничеството на…
-
Анкара е сериозно обезпокоена от рисковете от военна ескалация в…
-
Тръбопроводът с руско участие в Конго радва далеч не всички…
-
Програмната реч на руския лидер по украинския въпрос под лозунга…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Може да почувствате…
-
Има едно растение от семейство сукулентни, Sempervivum или дебелец, многогодишно,…
-
Орлин Горанов изненада хилядите си последователи в социалните мрежи с…
-
От детските площадки до резерватите за примати - ново изследване…
-
Въпреки че ранният старт на работния ден често се възприема…
-
Ди Анджело Савидж е млад мъж, който привлича вниманието на…
-
Сърдечният удар рядко идва без предупреждение, но за съжаление ранните…
-
Сулуада, познат като "Воден остров", е уникално място, което привлича…
-
В света няма нещо по-освежаващо, отколкото ледено студена чаша вода.…
-
Астролог разкри тайните на звездното небе, обяснявайки защо принц Уилям…