Финансовите министри на еврозоната ще затегнат контрола върху националните бюджети на страните - членки на валутния съюз. На извънредното си заседание в Брюксел, посветено на мерките за връщане на доверието в еврото в началото на седмицата, те решиха да обмислят в следващите дни-седмици предложението на Европейската комисия (ЕК), съобщи Ройтерс. Според плана на ЕК, представен в началото на месеца, бюджетите на страните от еврозоната трябва да бъдат първо одобрявани от ЕС, преди да бъдат внесени за гласуване в националните парламенти.
Сред привържениците на идеята е председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер, който определи плана като "добър и правилно насочен" с оглед засилване на общата бюджетна дисциплина. Според него целта е да се избегнат кризи с дълга като тази в Гърция. Според германския финансов министър Волфганг Шойбле е време да се погледне отвъд кризата и да се концентрират усилията върху решения за контрол на дълга.
На извънредното заседание на министрите от еврозоната в понеделник бяха приети мерките за ограничаване на бюджетните дефицити в Португалия и Испания.
Ройтерс коментира, че преди глобалната криза от 2007-2009 г. някои малки икономики като Гърция, Португалия и Ирландия, както и средни като Испания се радваха на икономически растеж благодарение на кредити, които донесоха и ръст на строителството. Днес обаче именно този сектор е най-силно засегнат. Сега тези държави са под натиск да намерят нови източници за ръст на БВП. Френският министър Кристин Лагард дори заяви, че страни като Германия трябва да направят повече за Европа, като ускорят вътрешното си потребление.
Междувременно Европейският съюз и МВФ отпуснаха първия транш от договорените 110 милиарда евро финансова помощ на Гърция. Той е в размер на 20 милиарда евро, като 14,5 милиарда евро са от еврозоната, а останалите 5,5 милиарда евро от Международния валутен фонд (МВФ). "Парите идват в последната минута", коментират гръцки медии. Днес изтича падежът на гръцкия облигационен заем от 9 милиарда евро. Управителят на фонда Доминик Строс-Кан препоръча намаляване на заплатите не само в държавния, но и в частния сектор, за да може гръцката икономика да отбележи растеж.
Европа затяга регулациите върху хедж фондовете
Финансовите министри на Европейския съюз (ЕС) подкрепиха новите правила за регулация на хедж фондовете и се съгласиха да започнат преговори за финално одобрение с европейския парламент, съобщи „Уолстрийт джърнъл“. Министрите одобриха регулациите въпреки протестите от страна на Великобритания, че правилата ще затруднят фондовете, които не са европейски, да набират средства на пазарите в 27-те страни членки. Според европейски депутат притесненията на Англия ще се вземат предвид. Около 80 на сто от европейските хедж фондове са разположени в Лондон, така че съпротивата на Обединеното кралство бе логична, тъй като тя ще бъде най-потърпевша при евентуален отлив на интерес от страна на индустрията. Според американското правителство новите правила са протекционистки.
Най-четени статии:
-
Израелската сухопътна офанзива в град Газа е принудила стотици хиляди…
-
Руският външен министър обвини НАТО и Европейския съюз, че използват…
-
Всеки път, когато кажа «Еврото е счупен проект и е…
-
Продължавайки курса към влошаване на отношенията си с Русия, европейците…
-
В четвъртък вечерта датската полиция получи десет сигнала за „неизвестни…
-
Тръмп се предаде и на практика даде зелена светлина на…
-
„Външният министър Радослав Сикорски заяви по време на разговори, че…
-
Речта на киевския лидер на Общото събрание на ООН се…
-
След регулирането на конфликта в Украйна, война може да избухне…
-
Руската армия започна активни настъпателни операции по почти цялата фронтова…
от нета
-
„Танцов визуализатор“ е новаторски проект, който събира на едно място…
-
В Бразилия 16-годишна кралица на красотата от щата Сеара почина…
-
Клип на самодивско хоро предизвика истински фурор в мрежата. …
-
Колкото са по-стари, толкова са по-ценни, а цената на половин…
-
52-годишната певица Гюлю внезапно почина в Турция. Това съобши Haber…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще…
-
Венета Райкова намекна, че личният ѝ живот отново може да…
-
Американската актриса Фран Дрешър ще бъде удостоена със звезда номер…
-
Обвинителите на Майкъл Джексън – Уейд Робсън и Джеймс Сейфчък…
-
Най-разкрепостената участничка в горещото риалити "Ергенът: Любов в рая" -…