Миналата година университетите са предлагали със 7 хил. места повече, отколкото е броят на дипломиращите се гимназисти. Това съобщи вчера ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов на форума за заетостта в НДК, организиран от президента Георги Първанов.
Статистиката е смущаваща и издава липсата на каквито и да е разчети в сферата на висшето образование у нас. Вследствие на това пада качеството на обучение и съвсем логично все повече българчета избират да се подготвят в европейски и американски университети. А от обучението в чужбина до оставането на работа в чужбина крачката е много малка, което обяснява и „изтичането на мозъци“, а и липсата на добре подготвени кадри за много професии у нас.
Проблемът е много сериозен и причината за него е двустранна – от една страна, през последните 20 години държавата допусна създаването на прекалено много ВУЗ-ове за нашите мащаби. От друга страна, самите ректори често се държат като ръководители на своя „държава в държавата“. Публична тайна е например, че силно завишените бройки за прием на студенти се дължат на една-единствена причина – финансовата субсидия за университетите се отпуска на базата на количеството студенти в тях. Това мислене обаче е остаряло, тъй като качеството винаги е по-важно от количеството. Когато осъзнаем това и по отношение на университетите, висшето ни образование отново ще тръгне напред.
Най-четени статии:
-
Тази нощ дронове атакуваха железопътната инфраструктура в Ростовска област на Русия.…
-
Сценариите за края на войната в Украйна са изключително сложен въпрос, заяви…
-
Индия ще понесе многомилиардни загуби, ако откаже да купува руски…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел „катастрофален“ разговор с…
-
Опитът на САЩ да забавят развитието на Китай разкри уязвимостите…
-
Защо Индия се е отказала от F-35, възнамерява да купи…
-
Експерти разбраха кой печели търговската война между Китай и САЩ.…
-
С-57 е усъвършенстван многоцелеви изтребител от пето поколение на руските…
-
Руската армия откри слабо място на украинските въоръжени сили. Това…
-
Телефонният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и президентката…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят започва с…
-
Промените в алгоритмите на Google през последната година вече силно…
-
Тя бе абсолютна икона пред 90-те, а днес събра погледите…
-
Поп-фолк сензацията Камелия отново прикова вниманието на феновете си, този…
-
Тони не изневери на себе си и запази цяло заведение…
-
Зоологическа градина в Дания иска да ѝ бъдат дарявани малки…
-
Антония Петрова‑Батинкова отново събуди интереса на светските медии, след като…
-
Днес собственикът на Meta Марк Зукърбърг е най-големият собственик на…
-
Франчайзът „Сексът и градът“ приключва след повече от 25 години…
-
Дейвид Роуч, вокалистът на хард рок групата Junkyard от Лос…