Вузове бълват дипломи менте

Шест нелегитимни университета продължават да издават дипломи, въпреки че двама министри ги даваха на прокурор. Даниел Вълчев и Сергей Игнатов последователно връчваха на прокуратурата списъци с вузове, които не са акредитирани у нас и не отговарят на българските стандарти. Въпреки това в последните три години са се появили 21 "абсолвенти", които са се опитали да легализират дипломите си в НАЦИД /Национален център за информация и документация/, където се легализират дипломите от чужди университети.Всъщност университетите са легални в собствените си страни, но нямат разрешение да обучават у нас, затова и тапиите им не се признават, разказва директорът на НАЦИД Ваня Грашкина. Най-често те са сключили договори с бизнес организации да записват "студенти", които дори не държат изпити за прием, пише "Стандарт".

Три от тях са базирани в Украйна - Киевски славистичен университет, Киевски национален университет "Тарас Шевченко", Междурегионална академия за управление на персонала, Украйна. Два са руски - Международен славянски институт, Московски държавен университет по икономика, статистика и информатика, а един е британски - в Портсмут. Обичайната практика е, когато чужд университет иска да изнесе обучение в друга страна, той да го направи в акредитиран вуз там. В случая обаче тези вузове са избрали просто фирми, които прибират парите на кандидатите, въпреки че нямат никаква акредитация. Не се знае как и дори на какъв език обучават, имат ли хабилитирани преподаватели, колко часа изучават съответните дисциплини. На сайтовете им обикновено липсват и такси, които се съобщават на кандидатите едва в офиса на фирмата. "Стандарт" видя, че на сайта на Международния славянски институт обаче е посочена такса от 490 лева за семестър.

"В тези университети се "дипломират" предимно хора в по-зряла възраст, които явно не са учили навремето, а сега дипломата им е нужна", разказва Ваня Грашкина. Тапиите обаче не са признати у нас, а е спорно дали ще им ги признаят и в страните, в които се намират съответните университети. Причината е, че "Тарас Шевченко" например издава на българите дипломи по различен образец от тези, които дава на студентите си в Украйна. На него липсва гербът на страната, а присъства само логото на университета. "Обмисляме отново да внесем списък на тези университети при министър Тодор Танев, след като съберем достатъчно данни за тях", каза Ваня Грашкина. От последния сигнал, подаден от Сергей Игнатов, са минали три години. Проблемът при прокурорските проверки обаче бил и в това, че част от тези университети не са регистрирани в столицата и трябва да ги проверяват магистратите по места.

Чужденци подправят наши документи

Доста често биват засичани и фалшифицирани дипломи, които нашенците са си купили или направили сами. Някои от тях дори не са на оригиналните бланки на университетите. В други има по-дребни грешки, например объркано е името на ректора. Има и откровено подправени документи, изпълнени с правописни грешки, разказва Грашкина.

Любопитното е, че има и чужденци, които подправят дипломи от български университети, за да излезе, че са ги завършили. На такива случаи експертите се натъкнали, след като техни сродни институции от чужбина се обадили да правят проверки. Най-често чужденците успешно могат да подправят бланките, но се препъват на холограмния стикер, който е истинската защита на бг дипломите. Обикновено фалшификаторите преснимат стикери от други документи, но не знаят, че те съдържат информация за лицето, на което реално е дипломата, и така се издънват.

Сред заловените ментета е например диплома на стоматолог от Медицинскияуниверситет в София, с която чужденка се опитала да работи в САЩ. Оказало се, че тя е учила в университета наистина, но не е успяла да се дипломира.

Фантоми в Техническия

В Техническия университет назрява скандал заради студенти фантоми. По закон държавата отпуска субсидия на брой обучавани студенти. Вузът е посочил като реално учещи в него 12 300 души. Всъщност обаче в тази бройка например са включени чуждестранните студенти, които са 700, предимно от Турция, и които си плащат обучението. Включени са и 660-те докторанти, които се субсидират отделно. Има и завишение при броя на реалните студенти държавна поръчка. Една част са прекъснали или заминали за чужбина, но държавата продължава да плаща за тях. Във филиала на университета в Сливен се обучават 505 души, а в справката на вуза до МОН са посочени 774. Подобни примери има и във филиала в Пловдив, но в значително по-малък размер. Сигнал за нарушенията е изпратен официално лично до министъра.

Наплив на хора с тапии по шериат

Сред легализираните дипломи, минали през НАЦИД в последните три години, най-много са руските. Документите си заверяват както студенти от престижни университета, така и от по-малко известни висши училища. От всички 1389 документа, които страната ни е признала, 227 са от Русия. Веднага след това е Великобритания с 223. САЩ е на трето място, като дипломите оттам са почти наполовина по-малко. Има и документи от доста екзотични страни - увеличават се например българите, завършили в Япония, има и доста с дипломи от Нова Зеландия. Признавали сме дипломи и от Китай, Корея и Сингапур. Има и доста чужденци, които искат да заверят дипломите си у нас, за да започнат работа тук. Срокът за признаване на документите вече е сведен до по-малко от месец, разказа Грашкина.

Напоследък се появяват и младежи, които искат да им бъдат признати дипломите по шериат, или ислямско право. Винаги получават отказ, защото това е религиозно образование, независимо от висшето училище, в което са го получили. 

Станете почитател на Класа