Амнести: Европа пренебрегва човешките права в Либия

Брюксел, Белгия /КРОСС/ Международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл" остро критикува отношенията между европейските държави и Либия, пише електронното издание EUobserver. Недоволството е основно срещу това, че Европа си затваря очите за нарушенията на човешките права в страната на полковник Кадафи.

Организацията прати писмо до Европейската комисия и твърди, че страните-членки търсят активно съдействие с Либия за контролиране на притока на мигранти към бреговете на Европа, пренебрегвайки нарушенията на човешки права в африканската страна и липсата на система за предоставяне на убежище.

В центъра на критиките попада Италия, която има подписано споразумение с Либия за общи действия срещу нелегалната имиграция. Това става чрез патрули в Средиземно море, които пресичат опитите на бежанци да влязат в Италия по море. В замята на затегнатия контрол по земните и морските си граници Либия получава пари за строителни проекти, студентски стипендии и пенсии на военнослужещи.


/ЦГ/


Източник: Информационна агенция КРОСС

Станете почитател на Класа