Гръцкият президент не разполага с много власт. Задълженията му са предимно представителни - както в много други държави. Но гръцката конституция предвижда крайно сложна процедура за избора на държавния глава, която може да доведе до такава верижна реакция, че да се стигне до падането на сегашното правителство в Атина.
Точно на тази основа са спекулациите на лидера на гръцката опозиция Алексис Ципрас от лявата партия СИРИЗА. Той е убеден, че и трите тура на президентските избори, които се провеждат в парламента, ще се провалят, а това автоматично ще породи необходимостта от предсрочни парламентарни избори.
Денят на третия тур - 29 декември - несъмнено е дебело подчертан в личния календар на Ципрас: "Най-сетне знаем, коя ще е рещаващата дата: 29 декември ще е денят, в който ще се сложи край на катастрофалните действия на тази коалиция на икономиите", заяви той.
Ципрас е изпълнен с оптимизъм, тъй като допитванията дават голяма преднина на неговата партия. Ако спечели изборите, той възнамерява да върне на работа всички съкратени служители, да увеличи отново заплатити и незабавно да сложи край на политиката на икономии. Това се възприема добре от изтерзаните гръцки избиратели. Ципрас има и още едно послание, което несъмнено ще накара германските политици и данъкоплатци да наострят уши: Ципрас не възнамерява да връща кредитите, които останалите държави от еврозоната са отпуснали на Гърция, или поне - не в пълния им размер.
Предупреждението на Московиси
Подобно нещо обаче би било "чиста проба самоубийство", предупреди еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси: "Така не може. Това би означавало да се стигне до държавен фалит - точно това, което се опитваме да избегнем от години", заяви еврокомисарят по време на посещението си в Атина. Това би означавало още, че успехите, постигнати благодарение на политиката на икономии, ще се обезсмислят - каза Московиси. А министър-председателят Самарас добавя към това и още едно предупреждение: "Пазарите в чужбина реагираха панически, когато чуха за плановете на опозицията. Не бива да казваме нищо повече. Страхът, който опозицията поражда, говори сам за себе си."
За да бъде избран нов президент, са необходими 200 гласа на първия и на втория тур, а това изглежда напълно невероятно: както вече се видя на първото гласуване в сряда /17.12./ кандидатът на управляващите - бившият еврокомисар Ставрос Димас - получи само 160 гласа. На третия тур, който ще се проведе на 29 декември, вече ще са достатъчни и 180 депутатски гласа.
Двете управляващи фракции в гръцкия парламент разполагат със 155 депутатски места, т.е. с 25 по-малко от необходимото за третия тур мнозинство. Но премиерът Самарас апелира към съвестта и на всички народни представители от разединената опозиция, молейки ги на всяка цена да гласуват за Ставрос Димас, само и само да не се наложи провеждането на предсрочни избори, от които Гърция да изпадне в нова и още по-дълбока криза. Дали Самарас ще успее да избегне новите избори и да продължи да управлява, ще се разбере точно след 10 дни - след решаващия трети тур на президентските избори в парламента.
DW
Най-четени статии:
-
Най-малко 78 души бяха убити в неделя при нови израелски…
-
След като САЩ спрат доставките на оръжия и боеприпаси, Украйна…
-
Колумбийският президент Густаво Петро обяви стартирането на процеса на присъединяване…
-
Конгресът на САЩ може скоро да затегне антируските санкции, ако…
-
Атаката на радикалното палестинско движение Хамас срещу Израел на 7…
-
Членовете на руската делегация на преговорите с Украйна са професионалисти…
-
Русия и Украйна може да приемат предложението на папа Лъв…
-
Великобритания и ЕС ще обявят споразумение за задълбочаване на партньорството…
-
Министър на отбраната на Сирия Мурхаф Абу Касра даде на…
-
Европа е далеч от разговори за разполагане на войски в…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Всяка жена е различна, но в този текст е събрана…
-
Популярната певица Атижа, която се прочу с участието си в…
-
Отслабването не винаги означава усилено натоварване във фитнеса или следване…
-
В епоха, в която инфлацията диша във врата ни, а…
-
Жители на селища от планинските райони на Великотърновска област споделят,…
-
Нагло посегателство на възрастен мъж с педофилски наклонности към 13-годишно…
-
Бившият национал Георги Йомов очевидно е решил да се отдаде…
-
На 17 декември 2017 година, малкият град Момчилград се събуди…
-
Над 500 хиляди евро награда и 150 хиляди евро оперативни…