Министрите на културата на България Вежди Рашидов и на Турция Ертугрул Гюнай подписаха днес в София Спогодба за създаване на Български културен център в Истанбул и на Турски културен център в София.
Вярвам, че дейностите в сферата на културата са много важни за мира по света, заяви след подписването Ертугрул Гюнай.
Никога отношенията между България и Турция не са били толкова интензивни, каза Вежди Рашидов. Той посочи, че през последните три години е имал важни срещи с турския министър на културата, на които са подписани документи за културен обмен, борба с нелегалния трафик на ценности и за съвместно създаване на филми.
Вежди Рашидов благодари на турското правителство за връщането на вакъфските имоти в Турция, като отбеляза, че днес България има 60 дка вакъфски имоти. Надявам се, че оттук нататък ние ще бъдем добри стопани, посочи Рашидов.
На церемония в Националния исторически музей той предаде на турския културен министър нелегално внесени в България културни ценности, които принадлежат на Република Турция.
По-рано пред журналисти Вежди Рашидов обясни, че връщаме на Турция римска статуя, задържана на ГКПП Лесово при пренасянето й от Турция, както и още 19 антични предмети. Връщането им е по силата на подписаната Програма за сътрудничество в областта на опазването на недвижимото културно наследство за периода 2012 – 2016 г. между двете правителства на 20 март 2012 г.
Вежди Рашидов подари на турския си колега малка сабя и се пошегува с традицията при подаряване на оръжия да се дават пари. Рашидов получи като подарък образец от първия подписан договор за мир между двете страни, книга от турски класически автор и сервиз за кафе.
Ертугрул Гюнай, който е и министър на туризма, посети Пловдив и там обеща да доведе в България туристи от далечни страни като Америка и Япония. Чрез включване на страната ни в туристическите дестинации на турски туроператори това лесно може да се осъществи, посочи той.
По време на срещата си с министър Вежди Рашидов и собственика на Международен панаир Пловдив Георги Гергов Ертугрул Гюнай се похвали, че Турция е на четвърто место в Европа и на шесто място в света по развитие на туризма. Само от културен туризъм страната прибира около 22 милиарда долара годишно, каза Вежди Рашидов, като сравни това с България, която печели от културен туризъм едва 4 милиарда лева.
Гюнай показа особен интерес към Пловдивския панаир и обеща при следващите изложения да доведе турски фирми.
Турската делегация посети в Пловдив и Античния стадион на Филипопол, Джумая джамия, Античния театър.
Най-четени статии:
-
Sky News Москва и Минск организираха демонстрация на сила, за…
-
Главнокомандващият се разкомандва. Просроченият реши да даде на Тръмп тон…
-
Говорителят на полското разузнаване Яцек Добржински побърза да се оправдае:…
-
Сръбският президент Александър Вучич благодари на руската Служба за външно…
-
Европейският съюз не успя да постигне съгласие по 19-ия пакет…
-
Чуждестранните бойци, сражаващи се на страната на Киев, не представляват…
-
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заяви, че…
-
Руските разузнавателни дронове са се научили да остават във въздуха…
-
Западът вече не се крие зад законови формулировки и се…
-
От 2016 г. насам, без имиграцията, населението на Финландия започва…
от нета
-
Нарастващата популярност на онлайн забавленията ги превърна в предпочитан начин…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Аржентински учени обясниха защо човешки череп, открит от строителни работници…
-
Два типа артрит са причина много хора по света да…
-
Д-р Кристофър Лабос е лекар кардиолог в Монреал, Канада, и…
-
Психологът Уолтър Рисо посочи три причини за лошия секс в…
-
Руснаците може да бъдат подложени на наказателно наказание за секс…
-
Напрежението между бившите съпрузи Християн Гущеров и Светлана Василева продължава…
-
Съпругата на американския актьор Брус Уилис, моделът Ема Хеминг-Уилис, сподели,…
-
Британската гримьорка Лора Кей обяви звездата с най-красивите вежди, пише…