Изложба „Карикатурите на Борис Димовски и героите на Николай Хайтов” ще бъде открита на от 18,30 ч. в галерия „Средец” на Министерство на културата на бул. „Ал. Стамболийски” 17. Това съобщиха от пресцентъра на министерството. Изложбата е организирана със съдействието на Министерството на културата на Република България и наследниците на творците Николай Хайтов и Борис Димовски.Проектът – изложба „Карикатурите на Борис Димовски и героите на Николай Хайтов” е ретроспективно представяне на двама големи творци на България в областта на литературата, киното и карикатурата на ХХ век.
Хайтов и Димовски – връзка първична, захваната в родното им селце Яврово, над Асеновград, връзка духовна, обагрила творчеството им със своята неповторимост, колоритност и човешка доблест, вкоренена в духовното наследство на България. Излизащото изпод перото и четката на Николай Хайтов и Борис Димовски оставя дълбока следа в духовната палитра не само на България, но и в европейската и световна култура. Карикатурите на Димовски са живо отражение на многостранния обществен, политически и културен живот на България.
Политическата сатира, националната самобитност и шаржът са анализирани и преосмислени през погледа на големия художник. „Необходими са ми двеста, но ми стигат две”, са думи на мъдрец, стъпил здраво на земята и вгледан в чудатостите на живота, за да ги нарисува върху белия лист, пречупвайки ги през своя неповторим талант.
Героите на Хайтов – друга стихия, друга мощ, друга вселена, в която влезнеш ли веднъж, е за цял живот! Чудати, чепати, но винаги достойни, дълбоко човеколюбиви и сърцати. Тези герои, със своя общочовешки драматизъм и първично светоусещане, са вплетени сюжетно в едни от най-значимите български филми на втората половина на ХХ век. Кадри от „Козият рог”, „Мъжки времена”, Краят на песента”, „Изпит”, „Капитан Петко Войвода”, ще бъдат представени на мултимедия, съпътстваща изложбата.
Магията на словото, образа и рисунката! Двама творци, достолепни и достойни да бъдат образец за духовна идентичност и културна общовалидност.
Посетителите ще могат да видят изложбата в галерия „Средец” на Министерството на културата до 10 септември 2013 г.
Най-четени статии:
-
Един от ръководителите на "Хамас" – смятан за цел на…
-
Владимир Зеленски поиска Западът да мисли не върху отношенията с…
-
Украинците над 60 годишна възраст вече могат да служат на…
-
Краят на украинския конфликт ще застраши както политическия режим в…
-
Руската армия освободи Обратное и щурмува Берьозово, разширявайки настъплението си…
-
Русия ще продължи да удря по нашата енергийна и железопътна…
-
Лвов „се русифицира“, заяви членът на Общинския съвет на Лвов…
-
Украинският депутат Мазурашу: Зеленски заяви намерението си да воюва до…
-
Главатарят на режима в Киев, Владимир Зеленски, очевидно предчувствайки скорошния…
-
«Укрзалізниця» съобщи, че обстрел и прекъсвания на електрозахранването на няколко…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще се…
-
Британската собственичка на публичен дом Катрин Дьонор разкри най-често срещаните…
-
Руският ендокринолог Диляра Лебедева обясни, че нарушенията във функцията на…
-
Марго Роби изненада феновете си по време на промоцията на…
-
Карма е законът за причината и следствието – всяка мисъл,…
-
Нео от "Матрицата" удва у нас! Това разкри Жени Калканджиева.…
-
Полицейските истории не винаги са само строги и сериозни. Понякога…
-
На всички ни е известна ползата от орехите за здравето…
-
Кафето е любим сутрешен ритуал за мнозина и източник на…
-
36-годишният Кирил Иванов, обвинен за убийството на съпругата си в…