С обещание да се завърне в Софийската опера и балет като изпълнител в спектакъл, който предстои да се уточни, си тръгна от първото си посещение в театъра световноизвестният тенор Пласидо Доминго. Той отдели безценно време от напрегнатата си програма у нас, за да се отзове на сърдечната покана на директора Пламен Карталов, който нарече това посещение „историческо". Двамата разговаряха в присъствието на съпругата на Доминго, Марта Орнелас и представители на мениджмънта на големия певец. С подчертана симпатия той припомни участията си в Испания с оркестъра на Софийската опера и балет през 80-те на миналия век и в Сантяго де Компостела през 1999.
Доминго не скри приятната си изненада от факта, че в годината, когато той дебютира в операта „Гуарани" от Антонио Карлос Гомес в Бон – 1997, тя е поставена и пред българска публика. Прочутият изпълнител говори със суперлативи за друга творба на същия композитор, поставена у нас – „Фоска", с която Софийската опера гостува в Бразилия.
Световноизвестният тенор потвърди казаното по време на първата си пресконференция у нас – че има желание да гастролира в спектакъл на Софийската опера и балет. Сред обсъжданите заглавия от репертоара на театъра бяха „Травиата" и „Набуко". Доминго разказа за единствената си среща със световния бас Борис Христов през 1966 г. в САЩ и изрази съжаление, че никога не е пял с него на една сцена. Затова пък многобройни са съвместните му участия с Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова. С всеки от тях го свързва колегиално приятелство, но той е добре запознат и с качествата на българските певци от по-младото поколение. Доминго изреди с лекота и без да се замисля имената на Светла Василева, Красимира Стоянова, Орлин Анастасов.
Особен интерес Пласидо Доминго прояви към постановката на „Пръстенът на нибелунга", чиято премиера бе в София през юни 2013. Той с интерес разгледа материалите за тетралогията на режисьора Пламен Карталов и изрази желание да я представи в операта на Лос Анжелис, на която е директор. Доминго разгледа с интерес залата на първия ни оперен театър, разходи се из фоайетата и коридорите. С подчертано удоволствие си направи снимки за спомен пред рекламата на „Концерти за бебоци" и не скри изненадата си когато научи, че Софийската опера и балет вече има зрители от 0-3 години в рамките на тази най-нова своя инициатива. „Това, че работите с най-малките заслужава адмирации", каза той.
Преди да продължи към първата си репетиция на наша земя Пласидо Доминго обеща да се завърне на сцената на Софийската опера и балет за участие в спектакъл. Той си тръгна с подарената му от Пламен Карталов икона на Богородица и със свое копие на „Гена Димитрова от А до Я" на Димитър Сотиров, връчено му лично от автора на книгата.
Най-четени статии:
- 
      
     
            Американският президент Доналд Тръмп заяви в социалната си мрежа "Трут соушъл", че…
- 
      
     
            Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев нарече белгийския…
- 
      
     
            “Възвръщането на загубените през 2014 г. и след февруари 2022…
- 
      
     
            Дискусиите за изпращане на военни инструктори в Украйна са възобновени…
- 
      
     
            Западните съюзници на Киев нямат план за победа, за разлика…
- 
      
     
            Разходите на Италия за внос на въглеводороди са се увеличили…
- 
      
     
            Съединените щати отдавна действат като агресор срещу Русия, пише AT.…
- 
      
     
            Конфликтът между Русия и Запада в Украйна може да приеме…
- 
      
     
            Операциите, проведени от руската армия по време на СВО, ще…
- 
      
     
            И още една тема, която не е за подценяване в…
от нета
- 
      
     
            Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Външната…
- 
      
     
            Яйцето е пълноценен самостоятелен хранителен продукт със степен на смилаемост…
- 
      
     
            Рапърът Machine Gun Kelly е убеден, че той и актрисата…
- 
      
     
            Традиционните имена от дълго време са рядкост сред децата на…
- 
      
     
            Опитите на крал Чарлз III или принц Уилям да принудят…
- 
      
     
            Една от популярните звезди на българския попфолк от 90-те години…
- 
      
     
            Херцогинята на Съсекс Меган Маркъл представи най-новите продукти от своя…
- 
      
     
            Актрисата Софи Търнър, позната от сериала „Игра на тронове“, е…
- 
      
     
            Американският актьор Келси Грамър, известен с емблематичната си роля в…
- 
      
     
            Актьорът Крис Евънс, известен с ролята си на Капитан Америка…
 
						