Иван Върбанов
Медийната инфлация ще продължи да бъде сериозен проблем през 2011 г. Това е изводът, който се налага от експертните доклади на международния доставчик на рекламен мониторинг Ebiquity и медийния консултант Billetts.
Покачващите се цени бяха голямата тема на 2010 г. Инфлацията се завръща след годината на спад, следваща турбуленциите, породени от световната икономическа криза, и съпроводена от риск от дефлация в медиите през 2011 г. Маркетолозите ще бъдат изправени пред новата тенденция - бързо покачващите се цени в медиите, което ще се отрази безспорно и на дела на възвръщаемостта на инвестициите.
Цените в телевизията се възстановяват значително спрямо най-ниските си нива, достигнати през 2009 г.
Премахването на времето за търговски послания в ефира на TVE в Испания доведе до ограничаване на достъпа на рекламодателите до почти една четвърт от националната аудитория на страната и е предпоставка за очакваната значителна инфлация там.
Подобна картина се наблюдава и във Франция, където субсидираното от правителството съкращение в праймтайма на обществената телевизия е основание за прогнозата за 5% инфлация за 2011 г., което показват данните на Billetts.
Северните страни
Ситуацията през 2011 г. според прогнозите ще достигне инфлационни нива от 9-10% в Швеция и 2-3% за останалите пазари от региона. Най-ниски цените ще бъдат в телевизионните оферти за месеците януари, юли и декември, като не се очаква увеличение на рекламните бюджети, а рекламодателите ще бъдат принудени да потърсят нови пътища и канали за постигане на стратегиите си.
Рекламните инвестиции ще се насочат от големите тв канали към малките нишови канали. В Швеция се очаква тенденция на пренасочване на рекламните инвестициите към радиото, външната реклама и списанията, главно заради новата гъвкава политика на собствениците на медии в тези сектори и конкурентните оферти спрямо високите нива на телевизията.
Германия
С подобряването на икономическата ситуация ще се увеличават и маркетинговите бюджети. Медийните цени се увеличават в страната, като през 2011 г. се очаква за тв сектора те да нараснат с 3% и + 2% в останалите средства за масово осведомяване. Голямата битка в Германия ще е между пресата и телевизията. Издателските къщи все повече са притиснати да увеличават цените на рекламните си площи на страниците си заради занижените тиражи. По-ниски нива на офертите и ниски цени могат да се очакват извън ключовите периоди март-април и септември-октомври.
САЩ
Инфлацията, която достигна 5% през първите девет месеца на 2010 г., както и подобряването на икономиката, но и съкращенията в предлагането на рекламно време са предпоставка за натиск върху медиите купувачи, който ще се увеличи през 2011 г., като общата инфлация се очаква да достигне между 7% и 9%.
Най-тежко засегнати са вестниците заради загубата на читатели, които се преляха масово към дигиталните версии на изданията. Регионалните радиостанции са застрашени от алтернативните конкуренти - сателитни и iPad радиа. Най-добрата възможност за евтина тв услуга за американските потребители си остава кабелната телевизия, в която рекламното пространство е претрупано и това ще доведе до сваляне на нивата на цените. Офертите на медиите ще бъдат функция и от количеството реклама, съсредоточено на една платформа или канал.
Холандия
Данните на Ebiquity и Billets сочат, че очакванията са медийните цени да се увеличат до 2% през първата половина на годината и с още 3% през септември. Маркетинговото търсене на реклама ще е най-голямо в печатните издания, които са с намалени тиражи и недостатъчно запълване на рекламните площи. Рекламодателите могат да избегнат повишението на цените при сключване на двугодишни договори и концентриране на рекламите към определен медиен собственик.
Испания
За Испания увеличението на медийните цени може да скочи с 5-10% през 2011 г., а най-скъпите месеци за рекламодателите се очаква да бъдат май, юни и юли.
Оставането в сила на решението за отменянето на рекламата по националните TVE1 и TVE2 ще зависи от рейтингите на тези канали. За да избегнат увеличение на разходите на испанските рекламодатели, успоредно с увеличените бюджети се препоръчва да се разшири инвестицията в медия микса и насочване към онлайн рекламата, радиото, печатната и неконвенционалните медии.
Франция
За телевизията цените се очаква да нараснат с още 5%, при онлайн медиите - със 7%, за радиото + 5%, списания + 10%, Outdoor + 4%. Добрата новина е, че успехът на наземната цифрова телевизия създава по-големи аудитории и конкурентни цени за рекламодателите. Пренасочването на разходите от наземните търговски канали и разширяването на медийния микс, особено към онлайн платформите, ще позволи на маркетолозите да намалят влиянието на инфлацията.
Великобритания
Тенденцията на нивата на медийните цени е те да нараснат с 3% през годината до края на септември, като пикови месеци ще бъдат април заради великденските празници и ноември, когато се провежда Световната купа по ръгби. Пресата и списанията ще са най-малко засегнати. Рекламодателите ще търсят все повече ROI маркетингово планиране, за да се гарантира, че високите цени за рекламно време, които заплащат, ще бъдат максимално възстановени за съответния бизнес.
Най-четени статии:
-
Ефективността на енергийната система остава проблем На 7 май 2025…
-
Брюксел обмисля планове за превъоръжаване на Украйна Няма съмнение, че…
-
В Съединените щати военен експерт разкри трика на киевския лидер…
-
На Европа не беше позволено да седне на масата на…
-
Самолетът на Специалния летателен отряд „Русия“ пристигна в Турция. Стана…
-
Изискването към руския президент само опозори германския канцлер Фридрих Мерц.…
-
Александър Дугин разбра намеренията на Русия на преговорите в Истанбул…
-
Анкетите показват отношението на поляците към украинците. Само всеки четвърти…
-
Официалният старт на програмата за производство на гръцки изтребители F-35…
-
Премиерът и външен министър на Катар, емирът шейх Мохамед бин…
от нета
-
Мт: Настолните игри и ролята им в социализирането Мд: Помагат…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info …
-
Носителката на титлата "Мис България 2024" - Симона Петрова... ще…
-
Руският учен Ксения Петрова е арестувана в САЩ за контрабанда…
-
По принцип, в повечето традиционни и съвременни представи за любовни…
-
Антония Петрова-Батинкова отпразнува рождения си ден на 13 май на…
-
Откакто се е върнал в България, Зуека е под постоянно…
-
Две жени са изчезнали безследно в град Добрич. Това съобщи…
-
Никой в кралското семейство не вярва на принц Хари. Така…
-
Популярната италианска телевизионна и радио водеща Дилета Леота показа фигура…