Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши придобиването на пряк едноличен контрол от страна на „СМЕ медиа ентърпрайсиз Б.В.”, Нидерландия, върху „Болкан нюз корпорейшън” ЕАД (БНК), Комисията постанови незабавно изпълнение на решението.
В процеса на проучването КЗК изследва пазарите, върху които операцията ще окаже въздействие.Анализът установи лидерска позиция на БНК на този пазар. Изследвайки пазарните позиции и на другите участници на него, комисията констатира отношения, подобни на тези при олигопола, в резултат на което може да се приеме, че групата на MTG (NOVA, каналите Diema и ММ) се явява основен конкурент на групата на БНК, като двете групи си оказват взаимно конкурентен натиск.
Предвид това обстоятелство комисията счете, че планираната сделка няма да промени значително пазарното положение на БНК. Комисията установи също, че на пазара на телевизионно разпространение са налице т.нар. балансиращи фактори в лицето на очакваната цифровизация на ефира. Преходът от аналогово към цифрово телевизионно разпръскване се очаква да промени пазарната структура, като разшири пазара и постави повече телевизии в равностойно положение по отношение на разпространението и достъпа до аудитория. В тази връзка комисията очаква да се прояви допълнителен конкурентен натиск от страна на по-малките играчи на пазара.
По отношение на продажбата на съдържание комисията счита, че сделката няма да породи негативни последици поради обстоятелството, че бариерите за навлизане са лесно преодолими и пазарът се характеризира като достъпен за нови участници.
По отношение на пазара на радиоуслуги проучването установи, че комбинираният пазарен дял на участниците в концентрацията е под 10 %, което е достатъчно основание, за да се приеме, че в резултат на сделката конкуренцията не би била застрашена.
В резултат на сделката нито ще бъде намален изборът, нито качеството на услугите, а бъдещата цифровизация се явява изключително мощен фактор, който ще стимулира конкуренцията, доколкото преминаването към цифрово телевизионно разпространение е сигурен и необратим процес.
Най-четени статии:
-
Независимо от резултатите от срещата на върха в Аляска, руският…
-
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че по време на…
-
Украинската Одеска област беше класифицирана като "зона на активни бойни…
-
Киевският режим ще може да продължи военните операции от три…
-
Украинският президент Володимир Зеленски и германският канцлер Фридрих Мерц са…
-
Когато Владимир Путин и Доналд Тръмп се срещнат в Аляска,…
-
Заслужилият майстор на спорта на Украйна по самбо и настоящ…
-
Александър Дугин, ексцентричният философ, автор на концепциите за „евразийството“ и…
-
"Но, като се има предвид, че ще има съвместна пресконференция,…
-
Германският канцлер Фридрих Мерц призова руския президент Владимир Путин да…
от нета
-
Водачът, 21-годишен с "Ауди", е получил книжка на 1 август. За…
-
Пиян украинец блъсна полицай и контузи друг при зрелищно преследване…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще ви…
-
Още от древността хората са се опитвали да открият как…
-
Певицата Дара разгорещи до червено атмосферата в социалните мрежи –…
-
Неоторизирана биография на британския принц Андрю, автор на която е…
-
Сексуалният живот се възприема като част от романтиката, интимността или…
-
Скандална снимка прикова вниманието на феновете на Формула 1 по…
-
Близките до смъртта преживявания, както са известни, се изучават от…
-
Новозеландски млекопроизводител е изправен пред шокиращ случай, в който е…