Почитателите на виртуалните забавления някой ден ще могат да се радват не само на реалистична графика и звукови ефекти, а и на автентична миризма, която кореспондира с тази в любимата им игра. Това може да се осъществи чрез технология, която в момента се разработва за нуждите на Министерството на отбраната на Великобритания, съобщи „Дейли мейл“.
Проектът предвижда в бъдеще военните симулации, чрез които рейнджърите тренират за мисии, да имитират не само гледки и звуци от бойното поле, но и неговите миризми. По този начин войниците ще тренират и своето обоняние, така че дадени миризми или отсъствието им да може да ги „предупреди“ за надвиснала заплаха. Сред „ароматите“ на войната са миризмата на дизелово гориво, пот и „уханието“ на дим, оставен след изстрел с оръжие. В пъстрата палитра от аромати фигурират доста неприятни, но често срещани миризми на бойното поле – тази на пристан и на открит отходен канал.
Според професор Боб Стоун, изследовател в Центъра за интеграция на човешкия фактор във военните технологии в Бирмингамския университет, необичайната технология наистина има потенциала да спаси живота на войниците. Професорът дава за пример следната ситуация – изведнъж от село, в което редовно войниците патрулират, изчезва миризмата на готвено ядене, която е нормална за него. Това може да означава, че жителите му са били накарани да се евакуират, за да могат вражески бойци да се настанят в къщите им и да ги използват като база за атака срещу рейнджърите. Бърза реакция в този случай на базата на обонянието може да означава разликата между живота и смъртта, продължава Стоун. Подобно умение обаче трябва да бъде добре тренирано и именно тук идва ролята на „ароматната симулация“.
Според учените, въпреки че тази технология е едва в началния си стадий, тя има потенциала не само да помага, за да усъвършенстват уменията на бойците, а и за чисто развлекателна цел. Милиони геймъри биха изпаднали в екстаз, ако по време на някое виртуално състезание с коли във въздуха се разнесе миризмата на нагретите от триенето гуми на виртуалния автомобил. Любителите на триизмерните екшъни пък ще могат да усетят автентичната палитра от миризми, характерна за бойното поле – мириса на напалм или на барутен дим.
Освен за игри „ароматната симулация“ би могла да направи дигитално „пътуване“ до африканската савана или до екзотичен град далеч по-реалистично.
Най-четени статии:
-
На 1 август стотици хиляди хора от цяла Русия се…
-
В първия ден на август започна най-мащабното културно събитие в…
-
Съединените щати и други страни членки на НАТО разработват нов…
-
Федералното бюро за разследване (ФБР) редактира името на американския лидер…
-
Жени щурмуваха стадион "Локомотив" в украинския град Виница, където представители…
-
Позицията на Володимир Зеленски по отношение на преговорите с Русия…
-
Руските системи за противовъздушна отбрана прехванаха и унищожиха 112 украински…
-
Броим последната десетка от ултиматума на Тръмп и чакаме с…
-
Подписан е меморандум за развитието на товарните превози по „Средищния…
-
Александър Казаков обсъди как Русия и Западът ще си разделят…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Не всяка връзка върви по мед и масло – и…
-
Най-малко 25 млади мъже са починали в Южна Африка по…
-
Видеоклип, качен в социалните мрежи и изглеждащ като запис на…
-
Разположени дълбоко в сърцето на величествената Рила планина, Бохемските водопади…
-
Докато едни виждат пълни плажове и барове през петък и…
-
Когато мислите за сърдечно-съдови проблеми, може да ви дойдат на…
-
Ръцете са една от най-мръсните части на човешкото тяло. Колкото…
-
Пловдивчанин откри скъпи слънчеви очила, а след това го вкараха…
-
Яйцата не са свързани с риск от сърдечно-съдови заболявания, заключи…