За държавата проектът "Южен поток" е толкова привлекателен, колкото бутилката водка за алкохолика, каза пред Дойче Веле Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков.
Кое прави проекта "Южен поток" толкова привлекателен за отделните страни?
Ю. Попов: Той е интересен не толкова като енергиен проект, колкото с това, че показва как политически се насърчава едно огромно инфраструктурно начинание, което е от гледна точка на енергийната и икономическата си логика е повече от съмнително.
Означава ли това, че България не се нуждае от такъв тръбопровод?
Ю. Попов: Като инфраструктура за пренос на газ нямаме нужда от него. Това не е проект, който ще диверсифицира нашите енергийни източници. От него бихме спечелили само ако той би осигурил на страната значителни приходи от транизитирането на газ. А това би означавало България да получи оферта да печели по около 400 милиона евро годишно от тази дейност. Очевидно обаче случаят не е такъв.
"Южен поток" е замислен като начин да бъде заобиколена територията на Украйна. Важно ли е това за България в контекста на европейската солидарност?
Ю. Попов: "Южен поток" е първият случай, в който ЕС се задейства изпреварващо - още преди да е започнало полагането на тръбите. С помощта на нарочно споразумение, България бързо делегира на Европейската комисия правата си да преговаря по него. В широкия смисъл на това понятие, това си беше демонстрация на солидарност. След това проектът беше стопиран от Русия.
Искам да обърна внимание и на една друга проява на солидарност, за която не се говори много, която обаче е много важна. Ако изходим от това, че идеята на "Южен поток" е да заобиколи Украйна, несъмнено трябва да си дадем сметка и за негативните последици - например за това, че по този начин се дестабилизира страната. А това не е проблем само за Украйна, а за цяла Европа.
Съществуват и други проекти за тръбопроводи през Южна Европа. Какво значение имат те за България?
Ю. Попов: Много важен е тъй нареченият коридор "Север-Юг", защото той ще повиши сигурността на газовите доставки. Той не предвижда изграждането на ново трасе, а на практика ще свърже газопреносните системи на отделните страни по този коридор - от Полша през Румъния и България чак до Гърция.
Но за България, Гърция и страните от Западните Балкани не е най-важен въпросът за газовите доставки. Защото тези държави имат много ниско потребление, което и в бъдеще няма да се повиши значително. Много по-важно за тях е да свържат националните си електропреносни мрежи в един общ електрически пазар. Само така биха могли да се използват излишъците от растящото производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, каза Юлиян Попов в разговора си с колеги от полската редакция на Дойче Веле.
DW
Най-четени статии:
-
Трима души са били убити, а десетки - ранени, при…
-
Специалната военна операция ще приключи, но Русия ще продължи да…
-
Град Купянск, разделен на източна и западна част от река…
-
Алла Пугачова все още има голямо влияние в Русия. Това…
-
През януари 1918 г. президентът на САЩ Удроу Уилсън се…
-
Дизраели е организаторът на Берлинския конгрес и разпокъсването на българското…
-
Тъмни облаци над Еврозоната заради силно разклатената Франция. Преди дни…
-
Беларуският президент Александър Лукашенко заяви, че след 2015 г. няма…
-
Проучване на групата „Рейтинг“ показа, че бившият главнокомандващ на украинските…
-
Семейството на Рустем Умеров, секретар на Съвета за национална сигурност…
от нета
-
При насилниците нивото на търпимост, прагът на поносимост към такива…
-
Повече от месец, след като 21-годишният Виктор Илиев се вряза…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят ще…
-
Десет от 75-те мишки на борда на биосателита „Бион-М“ №…
-
Украинският модел Анастасия Покришчук, която се гордее с необичайно големи…
-
Жена нападна скандалната порнозвезда Бони Блу в британския град Шефилд,…
-
Ловци в Съединените щати неочаквано хванаха гигантски алигатор в язовир…
-
Как производителите на автомобили изчисляват нивата на разход на гориво?…
-
Мъж твърди, че е открил същество, подобно на извънземно, вътре…
-
Край на загадката какво всъщност търсят жените в онлайн запознанствата.…