Англия ще си партнира с Бил Гейтс за 400милиона паунда зелени инвестиции

Борис Джонсън обяви скъпо технологично партньорство с Бил Гейтс, заявявайки, че то „ще постави началото на зелена индустриална революция, способна да изпълни британските ангажименти по климата и да покрие разходите, които Лондон не може да плати сам".


„Ще постигнем амбициозните си цели в областта на климата, само ако бързо разширим новите технологии в области като зеления водород и устойчивите авиационни горива - технологии, които изглеждаха невъзможни само преди няколко години", каза британският премиер във вторник по време на реч пред Срещата на върха Global Investment в научния музей в Лондон преди конференцията по климата COP26.


Заедно с милиардера филантроп Гейтс, премиерът очерта план за разгръщане на 400 милиона паунда инвестиции в нови зелени технологии, като обяви паричните средства на основателя на Microsoft като ключов елемент в програмата за развитие, която иначе би била търговски неосъществима и твърде скъпа за правителството.


Партньорството с ръководена от Гейтс група от частни инвеститори, наречена Breakthrough Energy Catalyst, ще спомогне за напредъка на технологичната позиция на Обединеното кралство в улавянето и съхранението на въглерод, зелените водородни технологии, дългосрочния живот на батериите и авиацията с нулев въглерод („реактивна нула"). Джонсън добави, че „програмата ще донесе и висококачествени работни места във Великобритания".


Лондон вече е обещал поне 200 милиона паунда за разработване на нови зелени технологии, като основателят на Microsoft Гейтс обеща във вторник да допълни ангажимента на правителството с още 200 милиона паунда чрез Breakthrough. Софтуерният магнат преди това беше организирал групата от инвеститори, за да събере големи суми пари в „зелени проекти".


Обещавайки да увеличи мащабите на екологично чисти проекти и да намали тези разходи, Гейтс прогнозира, че неговата помощ може да „докара тези нови проекти за зелена енергия до същото място, на което сме днес със слънчевата и вятърна енергия и така те могат да бъдат развити до намаляване на емисиите."


„Нашето партньорство с Обединеното кралство ще ускори внедряването на тези критични решения в областта на климата, което ще ги направи по -достъпни", добави Гейтс, обяснявайки, че за да се достигне нетната нула, цената на „чистите технологии" трябва да бъде намалена до точка, където може да се конкурира с по-малко екологичните видове енергия, които се използват в момента. Джонсън отправи покана да бъде негов гост на конференцията по климата COP26, която започва в Глазгоу на 31 октомври, като отбелязва, че общо 200-те присъстващи имат управлявани активи от 24 трилиона долара.


„Трябва да използваме този момент, колективно като правителства, да използваме трилионите на пазара, създавайки платформи за страната, които не само ще се справят с изменението на климата, но и ще осигурят зелени работни места и зелен растеж по целия свят."

Станете почитател на Класа