Папа Франциск отмени предстоящото си пътуване до Дубай за преговорите за климата Cop28 по съвета на лекарите, загрижени за неговите скорошни грипоподобни симптоми, съобщиха от Ватикана.
86-годишният Франциск, който превърна опазването на околната среда в крайъгълен камък на своето 10-годишно папство, планираше да стане първият папа, присъствал на събитието на ООН от началото на процеса през 1995 г.
С оттеглянето на Франциск от конференцията, която започва днес, Cop28 ще загуби високопоставен защитник на околната среда, морален авторитет, разпознаваем на глобалната сцена, чиито думи, според някои, биха могли да подтикнат лидерите към конкретни действия.
В събота той отмени няколко събития поради това, което Ватиканът нарече „леки симптоми на грип, като компютърна томография е изключила риска от белодробни усложнения". Папата беше принуден да произнесе традиционната молитва Ангел Господен в неделя от резиденцията си, вместо с поглед към площад Свети Петър.
Във вторник говорителят на Ватикана Матео Бруни каза в изявление: „Въпреки че общата клинична картина на Светия отец се е подобрила по отношение на неговото грипоподобно състояние и възпаление на дихателните пътища, лекарите са помолили папата да не предприема пътуването, планирано за следващите дни в Дубай. Папа Франциск прие искането на лекарите с голямо съжаление и затова пътуването се отменя."
Бруни – който само часове по-рано каза на брифинг, че папата ще присъства – добави, че той все още желае да участва в дискусиите в Дубай, без да уточнява как и че папата ще води седмичната си аудиенция в сряда сутринта, както е планирано.
Франсиск, който навършва 87 години следващия месец, страда от редица здравословни проблеми през последните години, от болки в коляното и тазобедрената става до възпалено дебело черво и претърпя наскоро операция на херния.
Лидер на 1,3 милиарда католици, повече от половината от които живеят в развиващия се свят, Франциск отдавна настоява за връзката между климатичната криза и бедността, като най-маргинализираните в света плащат най-високата цена за глобалното отопление.
Очакваше се в Дубай папата да използва платформата, за да критикува страните за липсата на действия по отношение на климатичната криза и да се опита да ги убеди драстично да намалят своите емисии на парникови газове. Очакваше се също така той да изиграе роля за възстановяването на доверието между уязвимите от климата нации и богатите замърсители, водени от консуматорство.
Обръщението на Франсис към световните лидери на Cop28 щеше да бъде само седмици след като той публикува текст, предупреждаващ, че „светът се срива и е близо до преломната точка поради глобалното затопляне".
Това предупреждение – което изразява разочарование от неадекватните отговори на правителствата на климатичната криза – беше продължение на неговата фундаментална теза от 2015 г. за околната среда Laudato Si (Хвала да ви е), страстна критика на предизвиканото от човека изменение на климата и неговите последици по целия свят. Смята се, че то е допринесло за пробив в преговорите за климата на ООН в Париж няколко месеца по-късно, когато страните се ангажираха да ограничат затоплянето до под два градуса по Целзий над прединдустриалните нива и за предпочитане до по-безопасната граница от 1,5C.
Освен обръщение към световните лидери, Франциск се очакваше да открие първия в историята религиозен павилион в Сор, в знак на нарастващата ангажираност на религията по въпросите на климата.
Източник: Гардиън, превод: Ш.Меламед
Най-четени статии:
-
Ръководителят на съпротивата Лебедев: Руските въоръжени сили унищожиха завод за…
-
Северна Корея проведе тестове на дронове под ръководството на Ким…
-
Най-сурово наказание за кражбата на замразени активи – отговорът на…
-
Пускането на ChatGPT през ноември 2022 г. съвпадна с драматични…
-
Полските медии посочват несъответствията в официалната версия за инцидента. …
-
Русия и Беларус потвърдиха решимостта си да отблъснат външна агресия.…
-
Дългогодишните претенции на Полша към Германия за репарации за Втората…
-
Руското военно командване продължава да поддържа тезата за „победата на…
-
Американският президент Доналд Тръмп и китайският лидер Си Цзинпин ще…
-
Румъния не иска „прокси“ начело на Молдова, заяви снощи румънският…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Сутринта ще донесе…
-
Последният път, когато десетки хиляди хора се събраха на площад…
-
Френският президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит планират да…
-
Мадона обяви излизането на нов денс албум – първият ѝ…
-
Едно от най-очакваните събития на българската музикална сцена вече е…
-
На една от улиците на Амстердам има изоставен кабриолет Porsche…
-
Екип от учени от няколко университета и океанографски изследователски институт…
-
Знаете ли, че една американска пословица гласи, че късметът помага…
-
Ниска самооценка е състояние, при което човек има отрицателно възприятие…
-
Американският модел Бруукс Нейдър за първи път коментира слуховете, че…