Проф. д-р Маргарита Ваклинова, и.д. директор на Археологическия институт и музей
Целта е БАН да започне да работи по проекти на държавата и да се използва пълният й ресурс, но разделянето би довело до пълна бъркотия. Няма да има никакъв положителен резултат от подобни действия. Няма да може да се преместят институтите към университетите, защото в момента там колегите нямат достатъчен хорариум, какво остава, ако дойдат още хора.
Интересно, ако премиерът работеше в БАН, дали така щеше да мисли и да прави реформи. Много съм смутена от цялото държание на всички в държавната власт към казуса „БАН“. Намирисва ми на нечисти интереси. Голям проблем са имотите на академията. Точно от премиера и от министър Дянков беше дошла идеята да има финансов мениджър, който да се занимава с тези проблеми, а сега чухме друго мнение. Подозирам доста желания по отношение на тези имоти, защото БАН не иска да строи молове и скъпи предградия на столицата на територията на своите институти. Странно е как ще посегнат на тези имоти, след като по-голямата част от тях са дарения с изрично посочен приемник – академията. Нека управляващите бъдат по-въздържани по този въпрос, защото не само служителите в БАН, но и обществото започва да се досеща каква е причината за атаките срещу нас.
Когато говорим за Археологическия институт и музей, мястото му е само едно - в БАН. Той е създаден като структура на академията. Първоначално институтът и музеят са били отделно, но са обединени и функционират като единна структура. Заради това са ефективни. Всякаква лакомия по отношение на него е нахална.
Удивена съм, че българското общество още не е разбрало нуждата от съществуването на академията. Ние преминахме единствен по рода си в света външен одит, който показа, че 11 от институтите получиха най-високи оценки, а 17 много добри. Това говори за нивото на работа на академията и призовавам всички да се замислят на кого е нужна БАН и дали България трябва да има наука.
Най-четени статии:
-
Сега, когато съветските, британските и американските войски принудиха армията на…
-
Това никога не се е случвало преди: Владимир Путин свика…
-
След като Русия два пъти обяви кратко примирие, западните „миротворци“…
-
Очевидно прекратяването на огъня не важи за Сумската област, откъдето…
-
Руският президент Владимир Путин предложи преки преговори за мир с…
-
Русия не е готова за сключване на мирно споразумение с…
-
Година след ожесточените боеве в Харковска област, град Волчанск е…
-
Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун се подигра с…
-
Преместването на руските бомбардировачи в Сибир показва загриженост на фона…
-
Лидерите на Обединеното кралство, Франция, Германия и Полша предупредиха Владимир…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят Ви приканва…
-
98-годишният Кен Търнър, ветеран от Втората световна война, се завърна…
-
Летните горещини са идеалното време за мъжки къси панталони, а…
-
Лягането с празен стомах може да изглежда като безобидна или…
-
Преди десетилетие светът беше запленен от поразителните сини очи и…
-
Година след раждането на дъщеричката им Борислава Николай Михайлов и…
-
Картината на Фердинанд Валдмюлер „Очакваният“, нарисувана преди повече от 160…
-
Истинската елегантност не винаги крещи за себе си, а луксът…
-
Жителка на столичния квартал „Манастирски ливади“ отправи тревожен сигнал в…
-
Фолкпевицата Мария май трудно може да остане сама или поне…