Докато производството на цигари в Европа и САЩ намалява, в други региони на света то расте. Борбата срещу отровата междувременно се натъква на съпротива не само от страна на мощните цигарени концерни.
В играта с тютюна са преплетени мощни интереси. Това си пролича наскоро от един пример с Австралия. Петият континент преди около година стана първата страна в света, въвела т.нар. Plain Pаckaging като мярка, сплашваща пушачите. Става дума за стандартизиран външен вид на всички опаковки с цигари, които да са максимално отблъскващи. Концерните тогава нададоха истински вой на недоволство. Но не само те негодуваха от новата мярка за ограничаване на тютюнопушенето: пет държави подадоха оплакване пред Световната търговска организация за това, че Австралия нарушавала международни търговски споразумения. Става въпрос за Украйна, Хондурас, Доминиканската република, Куба и Индонезия.
За редица бедни държави производството и търговията със суров тютюн представлява значимо бюджетно перо. При това този бизнес е значително по-неизгоден, отколкото производството и търговията с тютюневи изделия. Суровината за тези изделия - тютюневите листа, се произвеждат в близо 120 страни по света, вкл. и в България. Най-значимите в света производители на суров тютюн са Китай (7,3 млрд. долара годишен оборот), Бразилия, ( 2,8 млрд. долара), САЩ (1 млрд.) и Индия (770 млн.), както и Индонезия (430 млн.), с което става ясно защо и Индонезия е сред страните, оплакали се от мерките на Австралия.
Има и редица други по-малки производители като Зимбабве или Никарагуа, в които хиляди семейства се издържат почти изцяло благодарение на отглеждания тютюн. Истински скандалният факт е всъщност, че тъкмо в бедни страни производството на тютюн изтиква на заден план производството на други култури със стратегическо значение за изхранването на населението.
Интересите на някои други страни, като разтърсваната в момента от криза Украйна, не са така очевидни. Според данни на представения и в Украйна британски концерн "Импириъл Тобейко", тютюневата индустрия си остава едно от най-важните пера, осигуряващи данъчни постъпления в бюджета на държавата. Така производителите на тютюн през 2013 са внесли общо над 2 млрд. долара данъци, 90% от които са били тютюнев акциз. А сред първите десет най-значими данъкоплатци в Украйна има и три тютюневи концерна.
Още по-очевидно е защо големите производители на тютюневи изделия като "Филип Морис", "Бритиш Америкън Тобейко", "Импириъл Тобейко" протестират срещу ограниченията. Те защитават един бизнес, който според анализи от 2012 г. е реализирал над 800 млрд. долара оборот при годишен прираст от по 4% от 2008 година насам. По данни на СЗО за 2010 г. годишните печалби на шестте най-големи производителя на тютюневи изделия възлизат на близо 35 млрд. долара.
В света има и други страни, които подкрепят борбата на Австралия срещу тютюна, например Норвегия и Нова Зеландия. Те са водени главно от здравни съображения. ЕС не е заел официална позиция по въпроса, макар и да не крие, че мерките по ограничаване на консумацията на тютюн играят голямо значение. Впрочем по данни на Световната здравна организация (СЗО) между 70% и 84% от крайната цена на цигарените продукти, продавани в страните от ЕС, представляват данъци и акцизи.
По „Дойче веле"
Най-четени статии:
-
На 8 юли 2025 г. Financial Times съобщи, че най-голямото…
-
Президентът на САЩ обеща на украинския президент Володимир Зеленски незабавно…
-
Началото на объркването Всичко се обърка от самото начало.…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес заяви, че планира да…
-
Украинското военно разузнаване твърди, че Русия засилва военното си присъствие…
-
Украйна разчита в голяма степен на дроновете в отбраната си…
-
Протест срещу приемането на еврото, организиран от „Възраждане“, започна в…
-
Иранските власти заявиха, че израелските атаки, някои от които бяха…
-
Дейността на този университет е насочена към подкопаване на териториалната…
-
Новината разтревожи елита – така политическите анализатори реагираха на смъртта…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шейх Мактум бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, заместник-владетелят на…
-
Светлана Гущерова излъгала, че Християн я е биел и заплашвал.…
-
Когато става въпрос за романтични взаимоотношения, несигурността може да се…
-
Мнозина вярват, че могат да разпознаят лъжеца по езика на…
-
Град в американския щат Върмонт се опитва да се справи…
-
Шокираща трагедия разтърси малкото село в Турция, след като 19-годишен…
-
Шон „Диди“ Комбс беше посрещнат с аплодисменти на крака от…
-
Повечето от опитните шофьорите знаят, че когато автомобилът има специфична миризма, то…
-
Ценни съвети как правилно да изберем качествен и натурален колбас,…