Да се инвестира повече и по-ефективно в научноизследователски дейности. Те са основен фактор за укрепване на икономиката и за отключване на потенциала за интелигентен растеж. Това препоръча вчера вицепрезидентът на Световната банка (СБ ) Джанамитра Деван. Препоръката е залегнала в новия доклад на СБ „Постигане на интелигентен растеж: как научните изследвания и иновациите да работят за България”, изготвен по искане на българското правителство и в частност на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Министерството на образованието, младежта и науката. В София Джанамитра Деван обсъди доклада с представители на правителството, частния сектор и академичната общност.
Според анализа на СБ конкурентоспособността на България в световен план се е подобрила през последното десетилетие, но е необходимо повече, за да може успешно да се конкурираме с другите нови членки на ЕС, както и с държавите с растящи икономики от Азия и Латинска Америка.
Докладът на СБ прави оценка на иновационния капацитет на България в контекста на програмата „Европа 2020”. В документа се предлагат и идеи как да се модернизират националните институции, политики и законодателство.
Един от основните проблеми на България е свързан със застаряването на научния потенциал и това се констатира в доклада на Световната банка, коментира министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Той допълни, че Законът за развитие на академичния състав вече е отворил „врата“ за повече млади учени и професори и това е предпоставка за интелигентен растеж. По думите на Сергей Игнатов не може да има иновации, ако няма добре развита наука. Министърът изрази удовлетворението си от доклада на СБ, защото "той е един инструмент за действие и развитие" в научната сфера. Игнатов представи разработеното законодателство, свързано с науката, и отбеляза, че трябва да има и устойчива връзка между образованието, науката и бизнеса.
Иновациите са необходими за устойчиво развитие на България, изтъкна в изказването си зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма
Жулиета Хубенова. Тя съобщи, че МИЕТ работи активно за създаването на научнотехнологичен парк, който да събере на едно място науката, бизнеса и студентите. Проектът за парка е по ОП "Конкурентоспособност" и е на стойност 50 милиона евро.
Според доклада на СБ за последните 10 години износът на България е нараснал и вече представлява около 60% от БВП, но едва 3 % от него са високотехнологични продукти, докато средно за ЕС този дял е 16 %. Анализаторите изтъкват, че внедряването на иновации в сектори, в които България има сравнително предимство, ще бъде от решаващо значение, тъй като би помогнало на българските фирми да се придвижат напред по веригата на производство на стоки и услуги с висока добавена стойност.
В момента разходите на България за научноизследователска дейност са около 0,5 % от БВП – четири пъти по-ниски, отколкото средно за ЕС.
Най-четени статии:
-
*историческо досие В края на петдесетте години Куба е класически…
-
По повод смрадливите ви джавкания за моите заслужени писания. И…
-
Лош залог в неправилно време. Превод от Tencent, Китай: …
-
Боеприпасите за зенитно-ракетните системи Patriot ще струват скъпо на Владимир…
-
Несъстоялата се среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и…
-
Закрита среща, проведена в Белия дом, завърши без решение за…
-
Войни, световен водовъртеж и напрежение в Близкия изток. Продължават изстрелите…
-
В отговор на хроничния недостиг на войници на фронтовата линия,…
-
На 11 юни представители на страни от Югоизточна Европа се…
-
Атаката на Израел срещу Иран, която доведе до преговори със…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Тамара Глоба посочи зодията, която ще се радва на огромен…
-
Водещата на bTV Бесте Сабри направи много личен и емоционален…
-
Измамници посегнаха дори на примата на родната популярна музика Лили…
-
В епоха, запленена от неидентифицирани летящи обекти (НЛО) и правителствени…
-
Популярната сръбска певица Мая Николич е била омъжена два пъти,…
-
Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи на Европейския…
-
Морски вълк - най-вкусната риба в Черно море. Така започва…
-
След като Ивелина Чоева отпразнува рождения си ден в САЩ,…
-
Колкото и да си добър в една игра, ако не…